Kork
Ilme
See artikkel räägib materjalist; anumate jm avade ette käiva punni kohta vaata artiklit Punn, elektriseadme kohta Kaitsekork, pudelikorgi kohta vaata artiklit Pudelikork, õngekorgi kohta artikli Õngekork ning kala- ja vähipüügiriistade külge käivate korkide kohta samuti kusagilt mujalt.
Kork on mitmeaastaste taimede kattekoe all arenenud korkkoest saadav kerge elastne vedelikukindel materjal, mille peamine allikas on korgitamme koor.
Proosa
[muuda]- Järgnesin nüüd vaarisale natakuuri, kus seisid ümmargused ja neljakandilised laastust ning köiest korvid, mis mulle siis peaaegu rinnuni ulatusid. Need olid natad, millega vähki püütakse, Nad lastakse pika köie otsas merepõhja ja jäetakse sinna terveks ööks seisma. Pika köie järgi, mille küljes nad nii-öelda ripuvad, on neid jälle kerge üles leida. Köie küljes on nimelt hulganisti korgitükke. See näeb välja nagu kett, millesse on lükitud korgist köömneleivakesed. Üleval vee peal lõpeb köis suure ümmarguse korgiga, mille küljes plagiseb kirju vimpel. Vaarisa oli oma elu jooksul palju nattasid meisterdanud. Ta oli ka tihti tormilõhutud nattasid parandanud. Töötuba, kus ta neid valmistas ja parandas, kutsuti natakuuriks, ja siia me seadsimegi end nüüd mugavasti sisse.
- "Istu korkide otsa, Boy!" ütles vaarisa.
- Võtsingi istet virnalaotud piklikel korgiplaatidel, millest lõigatakse need köömneleivakesed nataköite tarvis.
- Vaarisa võttis seina najale toetatud korgiplaadi, tõi endale lühikese laia teraga noa ja hakkas korke lõikama. Valmislõigatud korgid viskas ta pesukorvi. (lk 11)
- James Krüss, "Minu vaarisa ja mina", tlk Linda Ariva, 1979