Mine sisu juurde

Leszek Kołakowski

Allikas: Vikitsitaadid
Leszek Kołakowski (2007)

Leszek Kołakowski (23. oktoober 1927 – 17. juuli 2009) oli Poola filosoof. Alustanud Spinoza käsitlemisest marksistlikelt positsioonidelt, jõudis ta peatselt marksismi kritiseerimiseni ning oli 1968. aastal sunnitud Poolast emigreeruma.

Eesti keeles on tema teostest ilmunud "Horror metaphysicus" (tõlkinud Triin Kallas; Tallinn: Valgus, 2000), "Religioon: kui Jumalat ei ole olemas. Jumalast, kuradist, patust ja nn. religioonifilosoofia teistest muredest" (tõlkinud Joel Sang; Tallinn: Vagabund, 2004), "Miniloengud maksiprobleemidest" (tõlkinud Hendrik Lindepuu; Laiuse: Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2007. 2. trükk 2019), "Mida küsivad meilt suured filosoofid" (tõlkinud Hendrik Lindepuu; Tartu: Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2012), "Revolutsioon kui ilus haigus" (tõlkinud Hendrik Lindepuu; Tartu: Hendrik Lindepuu kirjastus, 2014) ning "Naeruvääristatud Jeesus: kaksteist esseed" (koostanud ja tõlkinud Hendrik Lindepuu; Halliste: Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2017).

  • Kuna võib üsna kindlalt väita, et vägivalla eri vormid jäävad meid alati saatma, siis on üsna kindel, et sõdu peetakse ka edaspidi. Mitte ainult suguharude ammuse vaenu pärast, vaid reaalsete konfliktide tõttu, näiteks juurdepääsu eest veele või haritavale maale või siis lihtsalt territooriumi laiendamiseks, kui inimasustuse tihedus muutub väljakannatamatuks.
    • "Mini wykłady o maxi sprawach (1997–2003)", eesti keeles "Miniloengud maksiprobleemidest", 2019, tõlkinud Hendrik Lindepuu, lk 88

Välislingid[muuda]