Mine sisu juurde

Okasroosike

Allikas: Vikitsitaadid
Ann Macbeth, "Ükskord ennemuiste" (1902)

"Okasroosike" ehk "Uinuv kaunitar" on Euroopa muinasjututüüp, milles printsess pahasoovliku haldja needuse tulemusena pikaks ajaks magama jääb.


Proosa

[muuda]
  • Edith ilmus peaaegu kohe tagumisest võõrastetoast välja, kissitas ja pilgutas tugevama valguse käes silmi, raputas oma kergelt sasitud lokke ja nägi üleüldse välja nagu äsja unest äratatud Uinuv Kaunitar. Isegi tukkudes oli ta instinktiivselt tajunud, et üks Lennoxitest on väärt ülesärkamist, ning tal oli lugematu arv küsimusi kalli Janeti, tulevase meheõe kohta, keda ta polnud veel näinud, ent kelle suhtes ta ilmutas sellist kiindumust, et Margaret oleks võinud ootamatult välja ilmunud rivaali suhtes peaaegu armukadedust tunda, kui tema iseloom selleks liiga uhke poleks olnud.


  • Tundus imelik, et niisuguse okasheki taga üldse keegi võiks elada, ja teener arutles, et teda ei üllataks põrmugi, kui ilmneks, et härra Wyvern on juba sada aastat okasroosikeseund maganud. Ta mõtles, et see teda eriti ei häirigi, peaasi, et ei peaks vanatoid äratamiseks suudlema.
    • Susanna Clarke, "Jonathan Strange ja härra Norrell", 1. osa, tlk Hana Arras, 2007, lk 169


  • Tiffany ütles kaastundest: "Kuulge, ma mainisin värtnaid ainult sarkasmist. Selliseid asju enam ei juhtu. Ma ei tea, kas ongi kunagi juhtunud. Sest noh - inimesed magavad sada aastat, puud ja taimed aga kasvavad, terve loss kasvab täis? Kuidas see võimalik oleks? Miks taimed magama ei jää? Põldmarjaväädid kasvaksid ju inimestele ninasõõrmetesse, ja ma olen täitsa kindel, et see ärataks igaühe üles. Ja mis saab siis, kui lund sajab?"
    • Terry Pratchett, "Ma kannan keskööd", tõlkinud Allan Eichenbaum, 2011, lk 243


  • Töötasin kaks nädalat kiirtoiduketis. Tööaeg oli normaalne, ma leppisin asjaoluga, et vormiriietus ajas mu juuksed elektrisse, aga ma ei suutnud jääda ettekirjutatud "sobilike vastuste" juurde, mis koosnesid lausetest "Kuidas ma saan teid täna aidata?" ning "Kas te soovite selle juurde suuri friikartuleid?". Mind vallandati, kui üks sõõrikutüdruk nägi, kuidas ma nelja-aastase kliendiga tasuta mänguasjade erinevaid plusse arutasin. Mida ma oskan öelda? See oli üks nutikas nelja-aastane. Ka minu meelest on Uinuv Kaunitar nõme.