Mine sisu juurde

Augustinus

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Püha Augustinus)
Püha Augustinus oma töötoas. Antonio Cifrondi maal (~1710)
Püha Augustinus Hippost. Maerten de Vos (1570), Sevilla kunstimuuseum

Püha Aurelius Augustinus ehk Augustinus Hippost (13. november 354 Tagaste, Numiidia, Põhja-Aafrika – 28. august 430 Hippo Regius, Numiidia) oli vanarooma kristlik vaimulik, teoloog ja filosoof, kirikuisa, Kiriku doktor, õigeusu ja katoliku kiriku pühak. Tema peateosed on "Pihtimused" (ilmunud eesti keeles Ilmar Vene tõlkes) ja "Jumala linnast" või "Jumala riigist" ("De civitate dei"). Augustinuse mõju kristlikule filosoofiale ja mõtteloole laiemalt on olnud tohutu.

Pühakulugude kontekstis aetakse teda vahel segi teise Püha Augustinuse ehk Canterbury Augustinusega, kes oli esimene Canterbury peapiiskop.

"Pihtimused"

[muuda]
  • Sinus, mu teadvus, mõõdan ma aega. Ära vaidle mulle vastu, see tähendab: ära vaidle endale vastu oma muljete segase hulgaga!

Tema kohta

[muuda]
  • Ka sel õhtul istus Aramis süngelt mõttes. D'Artagnan päris, mis on tema sügava kurvameelsuse põhjuseks. Aramis vabandas ennast sellega, et tal olevat vaja kirjutada tulevaks nädalaks ladinakeelne kommentaar "Püha Augustinuse" kaheksateistkümnenda peatüki kohta ja see tegevat talle tõsist muret. (lk 183)

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel