Aeg

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kunstis on aega tavaliselt kujutatud vana mehena. William Hogarthi karikatuuril tahmab Aeg pilti.

Aeg on sündmuste järgnevuslik korrastatus ja sündmuste omavaheline kaugus selles korrastatuses.


Eesti proosa[muuda]

 • Igaüks arvab selle uue aja olevat, milles ta elab, ja alati ikka selle kõige selgema.
 • "Nädal läheb nädala järele, kuni aasta täis saab, ja aastad kaovad üksteise järele ning ükski neist ei tule tagasi."
"Kuhu nad kaovad?"
"Issa ristike, kui rumalasti sa küsid!"
Villu kuuleb, et ta rumalasti küsinud, ja jääb rahule. Aga mitte täiesti.


 • Aga aeg ja juhused toovad mõnegi asja kohta selgust, mis kaua saladuskatte all on puhanud, ja harutavad vahel niisuguse umbsõlme lahti, et otse vaata ja imesta; seejuures toimetab aeg pikkamisi ja kannatlikult, niit niidi järel lahti näpitsedes, kuna juhused on kärsitud ja enamasti ühe hoobiga saladuslikkuse sõlmi läbi raiuda armastavad.
  • Oskar Luts, "Kevade". Eesti Päevalehe raamat 2006, lk 142


 • See pole kiirustamine, mis teeb inimese närviliseks. Seda teeb olukord, kui tead, et on kiire, et aeg kaob, ja ometi ei saa midagi teha. See on nagu unenäos, kui katsud joosta, aga jalad on nagu maa külge aheldatud. (lk 212)


 • Aga eks me anna kogu aeg endast midagi, mida me kunagi tagasi ei saa. Ma mõtlen aega. Iga päev, iga tund, iga minut kaob. Aga sellele me ei mõtle, sest seda peame loomulikuks. Me ei küsi kunagi, miks just see peaks olema loomulik, sest me oleme ise määranud piirid. (25. mai)


 • Tondinahad polnud harjunud minevikule mõtlema ega tulevikust unistama. Nad ei tundnud ajaarvamist, ei sügist ega talve. Ainult päev ja öö. Ajast aega elasid kevad ja suvi käsikäes. Puud õitsesid ja kandsid vilja üheaegselt. Nüüd tekkis iseenesest mingi piir või peatuspunkt — just nagu oleks voolavale ajale sõlm peale tehtud. Edaspidi räägiti: siis, kui tondinahkade maal esimest korda silmavett nähti. (lk 10)


 • Sest selline on Aja müsteerium. Mälu just nagu säilitaks teda. Aga nimelt säilitaks. Nagu muuseumis. Klaasi taga. Puutuda ei saa. Ja on see päris või on võlts, kes ütleks! Ja ta teab, see kergemeelne ja ettevaatamatu rändur, kes arvas, et võib karistamatult külastada oma Minevikku, et ta ei tule sinna enam iial tagasi. Et nüüdsest jätab ta selle paiga - ja selle aja - á Dieu, kelle omad need muidugi ongi. Sest võib-olla - me ei tea ega võigi teada - on Jumalas tõesti minevik olemas, aga olemas saab miski olla vaid oleviku kujul. Mida kah, meie tavalistes eludes, õieti olemas polegi. Kui Jumalas on tõesti Olevik, on temas ka kõik muu.


 • Ajakiiks on selles mõttes kõige lihtsam liginemismeetod maailmale. Midagi tegema ei pea, lihtsalt jälgima, kuidas muutused toimuvad. Aja kaduvuses on midagi hirmutavat ja aukartust äratavat. Kummaliselt lihtne fenomen, millega on praktiliselt võimatu midagi tarka peale hakata. Mida aeg edasi, seda vähem tahan selle peale mõelda, sellega tegeleda. Ehkki kõigi mu tööde juures on ajaline komponent mingil kujul olemas; see on mu suurimaks motiveerijaks. Kõik meie ümber ja sees on ajaline, aeg loob ka hinnanguid ja väärtusi. Aeg annab hinnangu esemetele, ka kunstiteostele. Aeg muudab endised ihaldusobjektid prügiks. Viimane protsess on muutunud järjest kiiremaks, toodetud uute kaupade kasutusaeg võib jääda ka väga lühikeseks või puududa sootuks.
 • Teater on omapärane nähtus. Tavamõistes mängitakse ühe lavastuse etendusi korduvalt, samas on see ülekirjutamine, sama asi on laiali laotunud, pole enam see üks ajahetk. Tegijate jaoks on lavastus etenduste seeria, suur ajaakende rida, pealtnäha sarnaste tunnustega elemendid. Teatriime loomulikult sünnib ühel hetkel ühes kohas, aga ka argikeskkond pakub teistmoodi kordumatuse teadvustamise hetki. Olen teinud sündmusi, mis toimuvad ainult ühe korra – nimetan seda polügoonteatriks. Teatraalses keskkonnas iga etendus muutub, aga siin ainult ühekordne sündmus ja ajaline element on rohkemgi tunda.
 • See on natuke selline seisva kella fenomen, et kaks korda päevas näitab seier ikka õiget aega. Mõned asjad, millega olen juhuslikult pikka aega tegelenud, on nüüd aktuaalsuspunkti jõudnud hoopis teisel kujul. Huvitav nähtus.
 • Ega oma ajakunsti sees elades ümbritseva muutumist ei taju. Kui tekiks mingi järsk ajahüpe, siis oleks meile pilt selge, mis on ühiskonnas juhtunud.


 • Peaksime hoolega uurima põhjusi, kuidas tänapäeva inimene on üldse jõudnud sedavõrd sürreaalse mõtteviisi rüppe, et iga mõttevälgatus üle saja aasta künnise tundub naeruväärsena, sellal kui kütid-korilased opereerisid kujuteldamatult suuremate ajaskaaladega. Kes ja millal näppas meie tuleviku?

Maailma proosa[muuda]

 • Pärismaalased ei armasta kiirust, nii nagu meie ei armasta lärmi, parimal juhul on neil seda raske taluda. Nad on ka ajaga sõbrasuhetes ja neil ei tule pähegi seda veeta või surnuks lüüa. Õigupoolest on nad seda õnnelikumad, mida rohkem neile aega antakse, ja kui usaldad oma hobuse kikuju hooleks, samal ajal kui ise külas oled, võid tema näost lugeda lootust, et jääd külla väga kauaks. Neil puhkudel ei ürita ta aega veeta, vaid istub maha ja elab. (lk 158)


 • Aeg jahutab, aeg selgitab, ükski meeleolu ei saa kesta mitmeid tunde täiesti muutumatuna.
 • Ajal ei ole jaotusi, mis märgiks selle möödumist; kunagi ei kuuluta äikesetorm või trompetihüüded uue kuu või aasta algust. Isegi kui algab uus sajand, oleme ainult meie, surelikud, need, kes helistavad kelli ja paugutavad püstoleid.
 • Nüüd toimub kõik nii kiiresti, et me juba praegu elame selles, mis hetke pärast muutub Vanadeks Headeks Aegadeks.
  • Peter Høeg "Preili Smilla lumetaju", Varrak 1997, tlk Arvo Alas, lk 319


 • Aeg Erika ümber pitsitab teda nagu kipslahas. Juhtub ema sellele rusikahoobi andma, mõraneb lahasest kohe rohmakaid kilde. Neil puhkudel tunneb Erika end kogu seltskonna naerualusena. Ajamõrasid täis kipskrae peenikese kaela ümber, tuleb tal tunnistada, et ta peab nüüd koju minema. Erika on peaaegu alati koduteel, ükskõik, kus teda ka ei kohta. (lk 5)


 • "Kas te olete tõesti nagu... politseinikud, ainult et aja jaoks?" uuris Vimes.
"Noh, teatud mõttes jah," vastas Pühkija.
"Nii et... teie hoolitsete selle eest, et kõik läheks hästi?"
"Ei, mitte hästi. Et kõik läheks õigesti," parandas Pühkija. "Aga ausalt öeldes on meie tööks viimasel ajal hoolitseda, et kõik üldse miskitmoodi läheks. Kunagi arvasime me, et aeg on nagu jõgi: et seda mööda saab üles- ja allavoolu sõuda ja pärast jälle samasse kohta tagasi tulla. Siis avastasime me, et aeg meenutab merd, nii et ühelt kaldalt teisele on samuti võimalik minna. Siis aga tuli välja, et see on nagu vee kera: võimalik on liikuda ka üles ja alla. Praegu usume me, et see on nagu... noh, nagu hunnik kokkukeeratud ruume. Siis on veel ajamäed ja ajaaugud ja inimesed teevad asja veel segasemaks, sest nad raiskavad ja võidavad aega. Ja siis on muidugi veel kvantum.” Munk ohkas. Alati jääb veel see neetud kvantum. Nii et ausalt öeldes tundub ühe ja teise asja tõttu, et kõik on hästi juba siis, kui eile tuleb enne tänast.
 • Terry Pratchett, "Öövahtkond". Tõlkinud Allan Eichenbaum. Tallinn: Varrak, 2008, lk 81


 • Aeg õpetab taevast värve ja ilma vahetama. Samal hetkel, kui sünnib aeg, sünnivad ka kõik lood ning vihm läheb üle. Enne kui aeg leiutatakse, on võimalik üksnes vihm. See on kogu aeg sadanud ja jääbki sadama. (lk 5)


 • Orbiidil ei ole ööd ega päeva, ülemist ega alumist. Kellelgi pole "jalad maas". Ükski nali pole "maine". Ükski mõte pole "ajakohane". Ükski erutus pole "ebamaine". Orbiidil tõuseb päike iga poolteise tunni järel ja igas nädalas on sada kaksteist päeva. Kuid aeg on ju alati olnud üks meie julgemaid ja nupukamaid väljamõeldisi, ja kui järele mõelda — üks meie kõige usutavamaid fiktsioone. (lk 319)

Eesti luule[muuda]

Aeg viib meilt päevi

nii märkamatult
kui lehti puult.


Kaht kindlat asja nii laul kui laev,
nimelt kohta ja aega vajab.
Aja kronomeetrita võtame.
See on üheksateistkümnes sajand.
   Kui laulu iga pole pikk,
   ehk aitab siis ta minevik,
      toob püsivuse hõngu?

 • Juhan Smuul, "Mere ja taeva vahel" (1957), trükis 1959


Mõtlen sulavatele liustikele,
delfiinidele, merihobudele,
angerja teekonnale,
näkineidudele ja sireenidele,
kes ei laula enam ammu kalade,
vaid puntraks keerdunud
plastikumägede keskel.
Kui palju on neil aega?
Kui palju on meil aega?

 • Livia Viitol, "Puhast leiba ja vett", rmt: "Suur suleaeg", Libri Livoniae, 2020, lk 10-11


kui mustast õhust tähti läbi tuulab
siis ädala sees silmili on august
ta minu samme maja ümber kuulab
ja hingab sisse õunapuude kaugust

või lähedust kui käed on tüves kinni
uut ajasammalt tunnevad nad seal
kui ladvast langeb mitu lõhnavinni
siis aja lõhn ei muutu mitte eal

 • Viiu Härm, "*kui mustast õhust tähti läbi tuulab...", rmt: "Luuletusi, lugusid ja midagi ka Margareetast", 1978, lk 22


Igivana Muinasaeg sirutab end hommiktunnil.
On puutehetk.
Ritsikliblikas lennutab end ta õlale ja siristab
kuuldamatult:
"No nii, inimesed, kas oli kord kord?"
Aeg viskab õlgadelt väsinud tolmumantli ja
sõnab:
"Ah! Inimesed! Tuleb uus aeg, tuleb uus
vanaaeg. On's teil labidavarred terved?"
Inimesed noogutavad ja vaikivad müürina.
Rehapulgad hakkavad naerma.

 • Lea Mändmets, "*Igivana Muinasaeg sirutab end hommiktunnil", rmt: "Mullumuiste", 2017, lk 9

Maailma luule[muuda]

Aja huuled kaanivad lättesoont;
armastus nõrgub ja koguneb, langenud veri aga
leevendab kord ta hädad.
Ja mina olen tumm ega saa ütelda ilmatuulele,
kuidas aeg on tähtede ümber tiksunud taeva.

 • Dylan Thomas, "Sund, mis rohelist süütenööri mööda kihutab õieks". Tõlkinud Paul-Eerik Rummo, rmt: "Oo et sädemeid kiljuks mu hing" (1985), lk 126

Allikata tsitaadid[muuda]

 • Me kurdame aja nappuse üle, ent käitume nii, nagu oleks seda lõputult.
 • Ei ole halvemaid, paremaid aegu, on ainult hetk, milles viibime praegu.
 • Mis on aeg? Kui keegi seda minult ei küsi, siis ma tean; kui ma seda aga küsijale seletada tahaksin, siis ma seda ei tea.
 • Mis on aeg? Aega ei ole olemas. Aeg on arvud, aeg on olemuse suhe olematusesse.
 • Aeg on nagu tsirkus: ta muudkui pakib asju ja valmistub edasi liikuma.
 • Aeg ei loe midagi. Üks päev võib tähendada palju, ja hulk aastaid mitte midagi. Ainult seal, kus seisavad arengu viidapostid, on toimunud midagi, mis jääb.
 • Aeg on mööduvate sündmuste jõgi ja tugev on ta vool. Vaevalt jõuab üks asi ilmuda nähtavale, kui see samas neelatakse, tema kohale asub järgmine ja ka see kaob.
 • Suurim osa ajast kaob halba tehes, suur osa eimidagi tehes, kogu elu midagi muud tehes.
 • Kõik on võõra oma, ainult aeg on enda oma.
 • Aeg on kingitus, mida isegi kõige tänulikum saaja ei suuda iialgi tagasi maksta.
 • Kõikidest võimalikest kaotustest on kõige suurem ajakaotus.
 • Ainus viis aega võita on teda mitte tähele panna.
 • Kui aeg on kontrolli alt väljas, võtab ta kummalisi vorme.

Vanasõnad[muuda]

 • Aeg aitab arstida.
 • Aeg aitab konna mättäle ja kehva kannikale.
 • Aeg annab abi (head nõu; arutust).
 • Aeg jahutab tuska ja kustutab vihatuju.
 • Aeg koolitab.
 • Aeg kuivatab märja maa ja pillutab pisaraid.
 • Aeg küpsetab asju.
 • Aeg lõpetab leinapäevad.
 • Aeg maksab raha.
 • Aeg on õnne asutaja.
 • Aeg parandab haavad, aga jätab armid.
 • Aeg vanemaks, ega meiegi nooremaks.
 • Aeg võidab viimaks vaenu.
 • Aeg õpetab albi targemaks.
 • Aega ei saa (või) rahaga osta.
 • Aega kurel koolda, kuni soo sulab.
 • Aega läheb (kulub), asja saab.
 • Aegamööda asi parem.
 • Aegamööda asjad käivad.
 • Anna aega, aeg annab head nõu!
 • Ega aega ole aiateibast võtta.
 • Ei virgal puudu tööd ega laisal aega.
 • Hea asi nõuab aega (iga asi tarvitab aega).
 • Iga aeg küsib oma tööd taga.
 • Kes aega viidab, see aega saab.
 • Kõht teab paremini kui kell oma aega.
 • Kõik ajab oma aega taga.
 • Küll pikk aeg vaagub kord hauale.
 • Mida rohkem aega, seda parem töö.
 • Paranda, kui paras aeg!
 • Parem aegsasti ette vaadata kui pärast kahetseda.
 • Pea aega kalliks, aeg hea mees (kärme) mööda minema.
 • Surm ei küsi aega taga.
 • Tuleb aeg, tuleb nõu.
 • Uni ajab oma aega taga.
 • Uued ajad, uuet asjad.
 • Vargus tuleb omal ajal valgele.
 • Väänä vitsa, kui vits väändib (väänämise aeg)!
  • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929

Vaata ka[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel