Mine sisu juurde

Seltskond

Allikas: Vikitsitaadid
Jan Sanders van Hemessen, "Vabameelne seltskond" (1543)
Sara Troost (Cornelis Troosti järgi), "Kõik muudkui rääkisid" (1771)
Mary Evelina Kindon, "Õdus pidu" (u 1893)

Seltskond on mingi sündmuse, olukorra või tegevusega seoses kogunenud inimeste rühm, kitsamalt igasugune inimkaaslus, mis välistab üksioleku. "Kõrgemaks seltskonnaks" nimetatakse sagedast kooskäimist harrastavat jõukat ühiskonnakihti.

Proosa[muuda]

 • Vana ütluse kohaselt käib sarnane hõlpsaimalt läbi sarnasega.
  • Cicero, "Cato Major De Senectute", III. 7


 • Õnnetut lohutavad õnnetusekaaslased.


 • Teiste seltsis räägitakse palju totrusi lihtsalt seepärast, et tahetakse rääkida. Ent noor inimene, kes peab endast kuigivõrd lugu, satub suurilma astudes sageli teistpidi eksitusse: ja nimelt arvab ta, et selleks, et rääkida, peab ütlema midagi erakordselt kaunist või tähtsat. Kui ta niimoodi ootama jääb, ei pruugi ta üldse suud lahti teha. Seltskonna kõige mõttekam ja vaimukam vestlus koosneb suuremalt jaolt labastest ja äraleierdatud ütlustest ja juttudest, mille ainus eesmärk on kõneldes aega veeta. Ning paratamatult tuleb kõigil rääkida suuremalt jaolt tavalist juttu, öeldes midagi ebatavalist ainult harvadel kordadel.


 • "Sa pole mulle kunagi öelnud, et ma liiga vähe räägin või et sulle ei meeldi mu seltskond, Cathy!" hüüdis Heathcliff suures ärevuses.
"Mis seltskond see on, kui inimesed ei tea midagi ega räägi midagi," torises tüdruk. (lk 69)
 • [Isabella:] Ma olin leidnud varjupaiga Haretoni toas ning vanamees ütles mind nähes:
"Ma mõtlen, et eestoas on ruumi nii teile kui teie uhkusele. Sääl põle kedagi, nii et ta on päris teie päralt. Kurat on muidugi niisukeses halvas seltskonnas alati kolmandaks!" (lk 144)
 • [Peter Wimsey, portveinist:] "Bunter, klaas härra Murblesile. Ma olen väga rõõmus, et te välja ilmusite. See kaheksakümne kuuenda aasta Cockburn maitseb alati paremini seltskonnas - see tähendab asjatundlikus seltskonnas. Ma tundsin kord üht meest, kes rikkus selle maitset Trichinopoli sigariga. Teist korda teda enam külla ei kutsutud. Kaheksa kuud hiljem sooritas ta enesetapu. Ma ei taha öelda, et see oli põhjuseks. Aga kõik märgid näitasid, et ta lõpetab halvasti."
"See on õudne," lausus härra Murbles tõsiselt. "Olen näinud mitmeid mehi, kes on saadetud võlla kuritegude eest, millele ma hoopis rohkem suudan kaasa tunda."


 • Kogu seltskondlik suhtlemine on maskide mäng. Paljud ei võta maski maha ka mitte iseendaga suheldes.


 • Teiste inimeste seltsi ei ole tarvis iga päev — see on miski, mis mähib end sulle ümber kui luuderohi ja võib su enda alla lämmatada. • Romaanižanri sünnist alates oli paarisaja aasta jooksul naistele suunatud briti ilukirjanduse keskseks teemaks noore aristokraatliku või keskklassi neiu astumine seltskonda, mis kulmineerub õnnelikku abielusadamasse jõudmisega parima võimaliku kandidaadiga valida olnute seast. Teekond õnneni on täis ohtlikke karisid ja neiu peab valima targalt, sest valikust oleneb, peale neiu isikliku intiimse õnne, nii tema enda kui kogu perekonna sotsiaalne ja varanduslik heaolu. Edukas abielu, mis on olnud kuni võrdlemisi hiljutise ajani eelkõige äritehing kahe perekonna vahel, suurendas nii perekonna varandust kui mõjukust. Pruudi perekonna naisliikmetele — emale ja veel vallalistele õdedele — oli see abielu turvatagatis eluraskuste vastu. Kui ema lesestus ja õed mehele ei saanud, jäi nende ülalpidamine poegade, aga nende puudumisel abielus tütarde kanda. Abieluturul läbikukkunute ja oma šansid juba abielu eel vallaslapse saamisega rikkunute osaks jäi põlgus ja vaesuses virelemine, juhul kui ise ei oldud küllalt rikas, et ise oma elu korraldada. (lk 531)
 • Neiud sisenesid kõrgseltskonda kaheksateistkümneaastaselt ja kui nad esimese või teise Londoni ballihooaja jooksul ei olnud suutnud mehele minna, oli sobilik tõmbuda tagasi oma maavaldusesse ja vaadata, mida kohalikud võimalused pakuvad. Emma isa oma mugavuses ja tahtlikus tegevusetuses on kõvasti kärpinud Emma võimalusi, aga õnneks on ümbruskonnas lootustandvaid peigmehekandidaate. (lk 537-538)
 • Härrasrahval ei sobinud oma tööga raha teenida moel, mis oleks nad asetanud alama rahva hulka. Kõrgema- ja keskklassi neidudel ei olnud mingit rahateenimise võimalust ilma oma klassist välja langemata. [---] Ainuke, mida hästi kasvatatud ja haritud neiu teha võis, oli minna guvernandiks samasugusesse perre, mille täieõiguslik liige oli ta äsja ise olnud. Talle esitatavad nõuded olid kõrged, ühiskondlik positsioon aga madal. Härrasrahva hulka teda enam ei arvatud, seltskonda ega lõunalauda ei kutsutud, sest ta positsioon majas oli vaid natuke kõrgem kui teenija oma. (lk 545-546)

Luule[muuda]

Aega heas seltskonnas ma
surmani küll kalliks pean.
/---/
Ausast ja heast seltskonnast
iga patt peab pagema.
Selts võib olla halb või hea,
ent igal meist on oma pea.

 • Henry VIII, "Aeg heas seltskonnas" ("Pastime With Good Company")


Too tagasi mu sõbrad truud,
kel tundmusi ei muuda aeg,-
siis ma ei vaja miskit muud,
seltskonnast tühisest siis pean!

Allikata[muuda]

 • Minu arvates toob üksiolek enamasti kasu. Seltskond, olgu või kõige parem, muutub ruttu tüütuks ja kurnavaks.

Vanasõnad[muuda]

 • Seltsis segasem, hulgas hubasem.
 • Soos, seltsis ikka suttareid, pesakonnas pergeleid.
  • "Eesti vanasõnad, suurest korjandusest kokku põiminud M. J. Eisen", Eesti Kirjanduse Seltsi kirjastus Tartus, 1929