Postmodernism

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Postmodernistlik)

Postmodernism (ladina post 'pärast, järel' + modernism) 1970. aastatel tekkinud kirjanduse, kujutava kunsti ja arhitektuuri suund[1] ning kultuuritõlgendus, mis seab üheste universalistlike tõlgenduste olemasolu ja kehtivuse kahtluse alla, keskendudes selle asemel tõlgenduste ja väärtusskaalade pluralismile, suhtelisusele ja kontekstisõltuvusele.

Proosa[muuda]

  • Ilmselgelt on kvantgravitatsioon ... arhetüüpiline postmodernistlik teadus.
    • Alan Sokal, "Transgressing the Boundaries: Towards a Transformative Hermeneutics of Quantum Gravity" (1996)
  • Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles vahetult pärast ametisse astumist mu meelest õigesti, et postmodernism oli halvim, mis võis lahke, üksteist arvestava elukorralduse ehk liberaalse demokraatiaga juhtuda. Prantslane ja eestlane, inimene üleüldse vajab jätkuvalt rituaale, midagi, mis on püha, mis liidab ega lahuta. Vaba ühiskonna ja vaba inimesega on selline ühistunne ühitatav. Nagu ka õigus end kuuluvustest lahti rebida.
Põhiseaduses seatud eesmärk – eriline Eesti, eestlus – läheb vastuollu postmodernistlike arusaamadega. Ja las läheb! Üleilmne ühetaolisus, kus kadunud on rahvuslikud-riiklikud rituaalid, sümbolid, keeled, kultuuriruumid, kõik, mis tekitab rahvuslikku ühistunnet, on utoopia.

Viited[muuda]

  1. Postmodernism, "Eesti keele seletav sõnaraamat"

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel