Tiina Soon

Allikas: Vikitsitaadid

Tiina Soon (sündinud 10. aprillil 1956) on Eesti keelekorraldaja.

Artiklid[muuda]

  • Terminikomisjonid on suurepärased teadmiste kehamid, kuid elu on mitmepalgelisem ja iga nähtuse jaoks komisjoni ei peagi tekkima.
  • Veski tegutsemisaja algusest tänapäevase Ekilexini on möödunud tublisti üle 100 aasta. Toona oli vaja seni saksa või vene keeles õpetatu eesti keelde panna, kõik erialad ootasid omakeelset oskussõnavara. Seisti valiku ees, kas eelistada võõrsõna või omasõna, mugandada või leiutada: kas administreerima või haldama, analüüsima või eritlema, partei või erakond, separatism või lahklus. Tänapäeval võime tõdeda, et haldamine ja erakond on võitnud, eritlemine jäänud tagaplaanile ja lahklus sootuks unarsõnaks jäänud. Aga praegusaja äppide ja gadget'ite maailmas on oma ja võõra sõna dilemma endiselt päevakorras, et mitte öelda laual.


  • Seadusandja sõnastuse kohaselt on siider valmistatud üldjuhul õunamahlast, perry aga pirnimahlast ning piiratud koguses võib siidrile lisada pirnimahla ja vastupidi. Et siis siider on õunast ja perry pirnist tehtud. Siidritootjad on mõelnud, mis võiks olla perry eestikeelne vaste. Esialgu pole head ideed tulnud, aga kõik ettepanekud on teretulnud.
Muideks, pirnisiider ei sobi, sest tähendab, et õunamahlale on lisatud pirnimahla. Pelgalt maitseks.
  • Ingliskeelsed asjatundjad vaidlevadki, kas perry ja pear-cider on sünonüümid. Töösturid pooldavad viimast, käsitöö tegijad on jäänud traditsioonile ja kvaliteedile truuks. Terminoloogia puhub ikka kired lõkkele.
  • Siidrimood on täiendanud meie sõnavara ka käsitöösiidri ja pommeljeega. Nii registreeriti Eestis esimene käsitöösiider nelja aasta eest ja Skandinaavias võib pommeljee tiitlit kanda kaks inimest, neist üks eestlane.
Enamasti on sommeljee kohta antud selgitus, et tegemist on veinikelneriga. Tegelikult sommeljee ainult veini ei vala, vaid tegeleb veinikeldri ja veinikaardiga ning sobitab jooke toitudega. Nii ei ole ka sertifitseeritud pommeljee pelgalt siidrikallaja, vaid siidriekspert.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel