Mine sisu juurde

Spetsialist

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Tippspetsialist)


Proosa[muuda]

  • Wilson oli sipelgate käitumise spetsialist ja tema seletused sotsiaalse käitumise päritolust loodusliku valiku kaudu – mida hakati kiiresti ka inimühiskonnale rakendama – ajasid paljudel pea sassi.
    • Kalevi Kull, "Koos Konrad Lorenziga käitumist vaadeldes". Järelsõna Konrad Lorenzi raamatule "Niinimetatud kurjus. Agressiooni looduslugu". TLÜ Kirjastus 2018  • Visualiseerides seda suurt andmestikku erinevate korrastusmeetoditega avastasin ma äkitselt, et viis taimeliiki on graafilises ruumis ühes nurgas ja viis teises nurgas. Ühel hetkel sain aru, et osa neist on tüüpilised metsas kasvavat varjutaimed: sinilill, imekannike, jänesekapsas, koldnõges, ussilakk. Ühesõnaga: spetsialistid. Ülejäänud viis olid aga sellised, mis kasvavad nii metsas kui niidul: maasikas, külmamailane, maamõõl, kandiline naistepuna, aas-kurereha. Need on tavalised liigid, mida me kohtame erinevates ökosüsteemides – mitte spetsialistid ehk generalistid.
Sain aru, et spetsialistide juurtes on ühtemoodi seente kooslused ja mittespetsialistidel, kes suudavad kasvada igal pool, hoopis teistsugused. Spetsialistide juurtel on seenekooslus väga mitmekesine, aga generalistide juurtel elab seeneliike umbes poole vähem. Sellest tekkis idee, et nii nagu on olemas ökogrupid taimedel, on need olemas ka seentel. Osa neist on spetsialiseerunud kindlatele kasvukohtadele, aga on olemas ka sellised seeneliigid, kes on võimelised rändama erinevate ökosüsteemide vahel.


  • Üha suurem osa maailmast on peidetud kuhugi tundmatusse kohta, luukide ja katete ja piiratud kasutajaliideste taha, kus ainult spetsialistid oskavad teed leida.
    • Peter Høeg, "Susani efekt". Tõlkinud Eva Velsker. Tallinn: Eesti Raamat, 2016, lk 90


  • Sageli saab poistele otsustavaks juba põhikool – selle kipuvad poisid tüdrukutest sagedamini pooleli jätma. Kuigi tublidele kutseharidust omandavatele poistele aplodeeritakse, on tarvis tõele silma vaadata – see pole tänapäeval veel lõpetatud haridus, igal alal on tarvis lisaks töömeestele ka tippspetsialiste. Tippspetsialistide puudumise tõttu nende mujalt sisseostmine saab olla vaid ajutine ja pigem erakordne lahendus.