Mine sisu juurde

Uno Naissoo

Allikas: Vikitsitaadid

Uno Naissoo (25. märts 1928 Viljandi – 5. jaanuar 1980 Tallinn) oli eesti helilooja ja muusik.

Tema kohta

[muuda]
  • Uno Naissoo oli erakordne ini­mene. Oma elu jooksul suutis ta teha mitme mehe töö. Iial ei öel­nud ta ära, kui vajati tema abi mõnes muusikaga seotud küsimu­ses. Tal oli südamel meie levi­muusika tulevik kõigis aspektides. Oma tegevusega näitas ta eeskuju, valgustas uusi radu. (lk 9)
  • Kõige hinnatavamad helimeistri instrumentaalmuusikas on tema džässisüidid, mis avasid uue ajajärgu eesti rahvusliku džässi aren­gus. Ta uuris põhjalikult eesti rahvamuusikat ja kasutas oma loomingus rohkesti folkloori into­natsioone, plagaalset harmooniat, erilisi tämbreid, arendusvõtteid. Uno Naissoo süite kuulates tunne­tab iga muusikasõber, et see on džäss eesti moodi, eesti teemadega, eesti hingega. (lk 9-10)
  • Uno Naissoo ei kuulunud nende heliloojate hulka, kes kord avas­tatud muusikalist leidu kasutavad aastast aastasse. Iga laulu jaoks leidis ta uue muusikalise lahen­duse, uue puändi. Sellepärast on tema laulud värsked ning kordumatud. Neis köidab kõigi kompo­nentide fantaasiarikas ühendus, orgaaniline tervik. Ilusat meloodiat toetavad harmoonilised leiud, orkestrivärvid. (lk 10)
  • Tema loomingus ei ole ilmetuid teoseid, samuti pole ta eluromaa­nis sisutuid lehekülgi. (lk 10)
  • Uno Naissoo ei sallinud ükskõik­sust ega käegalöömist. Sageli haa­ras ta ise sule selgitamaks aja­kirjanduse veergudel muusika­hariduse vajalikkust, analüüsides hea sõbrana kolleegide ja noorte muusikute tugevaid ning nõrku külgi. Raadio- ja televisioonisaadetes oodati teda kui mahlaka sõnaga objektiivset muusikakommentaatorit. (lk 11)
    • Anne Erm, "Polkast rokini: Tänapäeva Eesti levimuusika panoraam", 1984

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel