Mine sisu juurde

Urmas Kõljalg

Allikas: Vikitsitaadid
Akadeemik Urmas Kõljalg 25. oktoobril 2011 Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zooloogia saalis

Urmas Kõljalg (sündinud 24. veebruaril 1961) on eesti bioloog, Eesti Teaduste Akadeemia liige, Tartu Ülikooli professor ja Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi direktor.

  • Inimtegevuse tulemusena aastaks 2032 väga suur hulk liike kaovad. Me isegi ei saa öelda protsenti, sest me ei tea, kui palju on looduses eri liike. Nad kaovad, sest nende elupaigad kaovad. Inimene võtab need paigad üle ja asendab põllumaadega, aga ka metsandus on muutunud põllupidamise sarnaseks. Kiiremini kasvavad puud istandustes vaesustavad keskkonda. Üks asi on liikide väljasuremine, teine on geneetiline mitmekesisus. Liik võib alles olla, aga tema ümbert on teised kadunud. Kasutades suguvõsa näidet, siis ainult mõni üksik jääb alles. Kui ühest rahvusest jääb alles väga väike populatsioon, siis geneetiline mitmekesisus kaob. Tekib pudelikaelaefekt.
  • Järgmise kahekümne aasta jooksul on põhiküsimus, kas me suudame keskkonnas säilitada teatud alad, mis peavad ise endaga hakkama saama, võimalikult loodusliku keskkonna.
    • Villu Päärt, "Urmas Kõljalg: suur osa liike kaob loodusest", ERR, 18. märts 2014


  • (kogenud teadlaste riski vältimisest) Kõrgemas eas ei taheta enam nii palju riskida ega teha midagi, millest sa tead, et kümnest juhust üheksal korral see äpardub. (lk 213)
    • Virgo Siil, "Teadlane miiniväljal. Lähen ütlen tihastele, et teeme uuesti", Argo, 2019


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel