Mine sisu juurde

William Somerset Maugham

Allikas: Vikitsitaadid
William Somerset Maugham 1934. aastal.

William Somerset Maugham (25. jaanuar 1874 – 16. detsember 1965) oli üks oma aja populaarsemaid inglise kirjanikke, kes kirjutas eelkõige näidendeid, romaane ning lühijutte. Mitmed ta teosed on tõlgitud ka eesti keeles.

Proosa[muuda]

  • Teil on teatavat manuaalset osavust. Ma ei näe põhjust, miks hoolsa töö ja visadusega ei võiks teist saada korralik, tehniliselt pädev maalija. Maailmas leiduks sadu kunstnikke, kes maalivad teist halvemini – ja sadu, kes maalivad täpselt samamoodi. Ma ei näinud kübetki annet üheski töös, mida te mulle näitasite. Ma nägin töökust ja intelligentsi. Teist ei saa kunagi midagi enamat kui keskpärane kunstnik.
    • "Inimorjusest" (1915. aastal ilmunud autobiograafiline teos; tõlkinud Inta Soms, Tallinn: Canopus, 2002, lk 285–286.)

Tema kohta[muuda]

  • Raamatut kannavad kaks teesi. Esiteks, romaani esmane eesmärk on pakkuda lugemisnaudingut ja romaanikirjaniku eesmärk peab õpetamise asemel olema meelelahutus: "Pole mingit põhjust, miks romaanikirjanik peaks olema midagi muud kui romaanikirjanik. Piisab sellest, kui ta on hea romaanikirjanik" (lk 14). [---]
Ja teiseks, küllap vanamoeline tees: romaanile on vaja autorit ja autori tundmine aitab meil seda paremini nautida.
  • Siim Lill, "Kuidas rääkida raamatutest, mida lugenud oleme?", Sirp 17. august 2018, lk 14 (arvustus raamatule: William Somerset Maugham, "Kümme romaani ja nende autorid", tlk Mare Lepik, Tallinn: Canopus, 2016)

Välislingid[muuda]