Mine sisu juurde

Aleksandr Dugin

Allikas: Vikitsitaadid
Aleksandr Dugin (2018)

Aleksandr Geljevitš Dugin (sündinud 7. jaanuaril 1962 Moskvas) on vene filosoof, ideoloog, politoloog ja poliitik.


  • Ruumiavarus ja kultuur on kaks kõige olulisemat vene rahva kui impeeriumiehitaja-rahva koostisosa. Ei veri, ei rass, ei administratiivne kontroll ega isegi religioon ei teinud osast ida-slaavlastest mitte kellegiga võrreldamatut kogukonda – vene rahvast. Tema tegid just Euraasia lõputud avarused ja ülim kultuuriline, vaimne avatus. "Ruumi ja kultuuri" lipukirja all mõtestati ümber nii etnilised, poliitilised, eetilised kui religioossed aspektid. Venelased tekkisid, arenesid ja küpsesid rahvuseks just Impeeriumis – selle ehitamise kangelaslikkuses, kaitsmise vägitegudel, selle laiendamise sõjaretkeil. Impeeriumiehitaja kutsumusest keeldumine tähendaks vene rahva kui ajaloolise realiteedi ning tsivilisatsiooni ilmingu lõppu. Taoline keeldumine on rahvuslik enesetapp.
  • Пространство и культура две важнейших составляющих русского народа как народа-имперостроителя по преимуществу. Не кровь, не раса, не административный контроль и даже не религия сделали из части восточных славян особую, ни с чем не сравнимую общность русский народ. Его сделали именно бескрайние евразийские просторы и предельная культурная, душевная открытость. Под знаком "пространства и культуры" были переосмыслены и этнические, и политические, и этические, и религиозные аспекты. Русские сложились, развились и вызрели как нация именно в Империи, в героике ее построения, в подвигах ее защиты, в походах за ее расширение. Отказ от имперостроительной функции означает конец существования русского народа как исторической реальности, как цивилизационного явления. Такой отказ есть национальное самоубийство.


  • Me sekkusime ja ütleme nüüd, et see polnud mingi erand, vaid me jätkame sekkumist, kui aga kohaseks peame.
  • Kui president ütleb, et Venemaale sõbralikud piirkonnad on eelishuvide tsoon, tähendab see seda, et see tsoon on Venemaa kontrolli all. Ja kui keegi üritab sellele vastu hakata, siis ei hakka ta vastu mitte ainult sellele konkreetsele riigile, vaid ka Venemaale kõigi tema tuumarelvadega.
    • Kommentaar Gruusia sõja kohta Konservatiivsete Uuringute Keskuse avakõnes 2008. aastal, cit. via Masha Gessen, "Tulevik on ajalugu. Kuidas totalitarism Venemaal taas maad võttis", tlk Katrin Kern, Ühinenud Ajakirjad, 2019, lk 268-269


Tema kohta[muuda]

  • Dugin asus koostööle kahe mehega, kes olid temast vanemad ja palju rohkem tuntud: rokkstaar Jegor Letovi ja kirjanik Eduard Limonoviga. Mõlemad olid nahktagides boheemlased, kes olid kogu elu vastandunud mistahes võimule oma teel. Limonov oli Nõukogude Liidus olnud põrandaalune poeet, 1970ndate New Yorgis geist hulkur, 1980ndatel Pariisis avangardkirjanik ning Venemaale oli ta tagasi jõudnud Jugoslaavia kaudu, kus oli veetnud aega Bosnia serblaste juhi Radovan Karadžiciga ringi rännates ja meelelahutuseks Bosnia moslemite pihta tulistades. Nüüd otsis Limonov viisi, kuidas postsovetliku Venemaa kakofoonias oma häält kuuldavaks teha. Üheskoos võtsid kolm meest ette teha teoks idee, mida belglane Robert Steuckers oli kolm aastat tagasi Duginile soovitanud, ja nad asutasid natsionaalbolševistliku partei. Limonovi, Letovi ja veel ühe avangardmuusiku jaoks, kes oli šokeerivanimelise rühmaga otsekohe liitunud, oli natsionaalbolševistlik partei eelkõige kunstiprojekt. Dugin võttis asja aga tõsisemalt, nähes selles nii poliitilist kui ka filosoofilist ja pikaajalisemat üritust.
    • Masha Gessen, "Tulevik on ajalugu. Kuidas totalitarism Venemaal taas maad võttis", tlk Katrin Kern, Ühinenud Ajakirjad, 2019, lk 178


Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel