Mine sisu juurde

Avalik arvamus

Allikas: Vikitsitaadid

Avalik arvamus on täiskasvanud indiviidide suhtumine või hoiak ühiskonnas toimuvatesse sündmustesse, levitatavatesse plaanidesse või liidritesse. Tänapäeval kujuneb avalik arvamus peamiselt meedia abil.

Proosa[muuda]

  • Avalik arvamus on libu arvamuste hulgas.


  • Eesel kahe heinakoorma vahel ei ole kahetsusväärsem kui avalik tegelane, kes kõhkleb üldsuse soosingu ja enesest lugupidamise vahel.


  • Ühiskonnas, kus pole seadust ning teoorias sundus puudub, on ainsaks käitumise suunajaks avalik arvamus. Kuid karjaliste loomade tohutu sarnanemistungi tõttu on avalik arvamus vähem sallivam kui mistahes õiguskord. Kui inimesi valitseb "sina ei pea mitte", siis jääb indiviidile vabadus teatud kõrvalekaldumisteks; kui neid valitseb aga väidetavalt "armastus" või "mõistlikkus", siis on indiviid pideva surve all käituda ja mõelda täpselt nii nagu kõik teised.
    • In a Society in which there is no law, and in theory no compulsion, the only arbiter of behaviour is public opinion. But public opinion, because of the tremendous urge to conformity in gregarious animals, is less tolerant than any system of law. When human beings are governed by "thou shalt not", the individual can practise a certain amount of eccentricity: when they are supposedly governed by "love" or "reason", he is under continuous pressure to make him behave and think in exactly the same way as everyone else.
    • George Orwell, "Politics vs. Literature: An Examination of Gulliver's Travels, Polemic (september/oktoober 1946)


  • Me teame Suurbritannia kuningakojast palju rohkem kui Eesti Vabariigi presidendist ning Hispaania monarhile on avalik arvamus koos kehtiva põhiseadusega märksa siduvam kui Eesti Vabariigi valitsusele ja peaministrile, kelle iseseisvus on üsna näiline.
    • Peeter Olesk, "Kuidas sinu poole pöörduda?" Tartu Postimees, 4. september 2020, lk 2

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel