Mine sisu juurde

Seadus

Allikas: Vikitsitaadid
Codex Hammurapi
Edvard Isto, "Rünnak" (1899)


Proosa[muuda]


 • Kui kõiki seadusi tudeerima peaks, siis ei jääks ju üldse aega nendest üle astumiseks.
 • Kõik seadused on vanade ja meeste tehtud. Noored ja naised tahavad erandit, vanad reeglit.
 • Ebaõiglane seadus on õigusakt, mille arvulises ülekaalus või võimul olev rühm teeb kohustuslikuks vähemusele, kuid mitte endale. See tähendab seaduslikuks muudetud vahetegemist. Õiglane seadus on aga õigusakt, mille enamus teeb vähemusele kohustuslikuks ja mida enamus on ka ise valmis järgima. See tähendab seaduslikuks muudetud samasust.
 • Inimene, kes rikub ebaõiglast seadust, peab seda tegema avalikult ja armastusega, olles valmis kandma karistust. Väidan, et üksikisik, kes rikub seadust, mis tema südametunnistusele tundub ebaõiglane ning kes on valmis selle eest vangi minema, et äratada kogukonna südametunnistus selle ebaõigluse suhtes, väljendab tegelikult kõrgeimat austust seaduse vastu.
 • Me ei tohiks kunagi unustada, et kõik, mida Adolf Hitler Saksamaal tegi, oli "seaduslik" ning kõik, mida Ungari vabadusvõitlejad Ungaris tegid, oli "ebaseaduslik".


 • Nõks-22 ei ole olemas, ta oli selles kindel, aga vahet polnud. Luges vaid see, et kõigi meelest see on olemas, ja see oli palju hullem, sest polnud ühtki objekti ega teksti, mida naeruks teha või ümber lükata, mida süüdistada, kritiseerida, rünnata, parandada, vihata, maha teha, mille pihta sülitada, mida tükkideks rebida, jalge alla tallata või põlema panna.


 • Seaduse reegel:
Kui faktid on teie vastu, vaidlustage seadus.
Kui seadus on teie vastu, vaidlustage faktid.
Kui nii faktid kui seadus on teie vastu, röökige nagu kõri võtab.
 • Arthur Bloch, "Murphy seaduste täielik kogu", tlk Toomas Niit, Ersen 1999, lk 80


 • Politseimeister köhatas.
"Kulla mees," ütles ta. "Seaduse number 812 järgi on akende kaudu heinte tuppaloopimine keelatud!"
Härra Holm jättis töö katki.
"Jah," ütles ta, "aga loomal on ju kõht tühi. Ta sööb mööbli ära!"
"Mis loomast siin juttu on?" küsis politseimeister.
"See on saladus," ütles härra Holm punastades.
"Politsei ees on salatsemine keelatud," ütles politseimeister. "On see hobune või?"
"Ninasarvik," ütles härra Holm.
Politseimeister võttis taskust suure paksu raamatu. Raamatule oli kirjutatud:
SEADUS KÕIGE KOHTA.
"Ninasarvik, ninasarvik," pomises politseimeister paksu raamatut lehitsedes. "Siin pole ninasarvikute kohta midagi öeldud.»
"Väga tore,» ütles härra Holm kergendusega.
"Siis võin teda ju edasi sööta."


 • Nähtus, mis viis mu esmakordse kriitilise taipamiseni võimu peente pettuste teemal: valdav seadus ähvardas inimest jamasse sattumisega, kõik selle nimel, et teda jamadest eemal hoida. Sellest järeldasin ma, et jama on vältimatu ning ülesanne seisneb selles, kuidas jamaga hakkama saada, milline on parim viis olla jamas.
  • Judith Butler, "Gender Trouble: Feminism and the Subversion of Identity", 1990


"Hea küll, härra kapten."
Vimesile meenus liiga hilja.
Päkapikkudel on raskusi piltliku kõne mõistmisega.
Küll aga oskavad nad väga hästi sihtida.
"Ankh-Morporki seadused ja määrused" tabas sekretäri laupa. /---/
"Kui kohutav surm," märkis seersant Colon. /---/
"Tapetud sellesamusegi. Metafooriga."
 • Terry Pratchett, "Vahid! Vahid!", tlk Allan Eichenbaum, Varrak, 2002, lk 337


 • Seaduste üle naeravad kahte sorti inimesed: need, kes neid rikuvad, ja need, kes neid teevad.
  • Terry Pratchett, "Öövahtkond", tlk Allan Eichenbaum, 2008, lk 54


 • [Vimes:] "Ja nüüd, härra Flutter, lõpetan ma rääkimise ja kui ma olen lõpetanud, sooviksin ma, et teie esimesed sõnad oleksid - kuulake nüüd hoolega - "Ma tahan kuninga nimel oma kuriteokaaslase vastu tunnistada". Jah, ma tean, et meil pole enam kuningaid, aga keegi pole seaduseparandust sisse viinud." (lk 199)
 • Vimes oli hämmastunud, kuidas tema suu vastas ajult midagi küsimata.
"Jah, ülemkonstaabel Upshot, kolmas osa, alalõik 12 Ankh-Morporki Seadustest ja Määrustest - üldiselt arvatakse, et neist võiksid kõik politseijõud oma protseduurides eeskuju võtta," lisas ta enesekindlalt, teades, et ükski kohalolija pole nimetatud seadusi ja määrusi oma silmaga näinud, ja kui olekski, poleks ta väga tõenäoliselt osanud neid lugeda. (lk 234)
 • Ja nüüd mõtles härra Stoner kindlasti väga kiiresti. Kui tal vähegi aru peas oli ja kui ta "Õigusajakirja" ridade vahelt luges, siis teadis ta kindlasti, et härra Slant koogutab (üsna kangelt) rikaste ja mõjuvõimsate ees, talle ei meeldi eksimused ja talle ei meeldi, kui saamatud juristid ja tavainimesed seaduse mainet rikuvad, kuna tema uskus, et selle peaks jätma temataoliste vanade kõrge positsiooniga juristide ülesandeks, kes teevad seda hoolega, ülespuhutult ja 300 Ankh-Morporki dollari eest tunnis. (lk 236)
 • [Vimes:] "Maa... maa mulle päris meeldib, see on mulle lemmikasi, mille peal seista. Aga maa ja maaomanikud ja seadus, noh... Nii võib inimene ju kergesti segadusse sattuda, kas pole? Eriti kui mängus on üsna kena tasu? Ja inimestel on üsna kerge olla üsna tore, kui nad saavad endale lubada ülimalt mittetoredate inimeste palkamist, selliste inimeste palkamist, kellele pole käsku anda vajagi, piisab noogutusest ja silmapilgutusest." (lk 236)

Vanasõnad[muuda]

 • Seadus on nagu vankritelg, seda võib keerata siiapoole ja sinnapoole.
Vikipeedias leidub artikkel