Mine sisu juurde

Ankh-Morpork

Allikas: Vikitsitaadid

Ankh-Morpork on väljamõeldud linnriik, üks Terry Pratchetti Kettamaailma-sarja romaanide peamisi tegevuspaiku. Terry Pratchetti väitel on linnal sarnasust Tallinna ja Praha vanalinnadega, kuid lisatud on ka elemente 18. sajandi Londonist, 19. sajandi Seattle'ist ja tänapäeva New Yorkist. Ankh-Morpork on Inglismaal Somerseti krahvkonnas asuva Wincantoni linna sõpruslinn.

Proosa[muuda]

 • Ankh-Morpork! Pärl linnade seas! See ei ole muidugi täiesti täpne kirjeldus - Ankh-Morpork ei olnud ümar ja sile - aga isegi selle kõige tigedamad vaenlased nõustuksid, et kui Ankh-Morporkit üldse millegagi võrrelda, siis võib see sama hästi olla ka mingi prügikübe, mis on kaetud sureva molluski haigete eritistega.


 • Luuletajad on püüdnud Ankh-Morporki kirjeldada. See pole neil õnnestunud. Võib-olla on asi lihtsalt selles, et linn, kus on miljon elanikku ja mitte ühtegi roiskveetoru, on liialt robustne poeetide jaoks, kes eelistavad nartsisse - ja pole ka ime. Niisiis, ütleme lihtsalt, et Ankh-Morpork on niisama tulvil elu kui vana juustutükk kuumal suvepäeval, ta on niisama karjuv kui vandumine katedraalis, sama ere kui õlilaik, sama värvikirev kui sinikas silma all ja niisamuti täis tegevust, tootmist, askeldamist ja külluslikku puhtakujulist sebimist kui surnud koer termiidipesas. (lk 25)
 • Ja niisiis jõudis Mort lõpuks Ankhi jõeni, suurimani jõgedest. Juba enne linna sisenemist oli see tasandikumudast raske ja aeglane, kuid selleks ajaks, kui see Surmavarjudeni jõudis, oleks isegi agnostik võinud sellest üle jalutada. (lk 66)
 • Ometigi ei oleks Ankh-Morporki Kaubanduskoda sugugi rahul, kui neile vihjataks, et ainuke tegelik vahe nende linna ja soo vahel seisneb seal elavate alligaatorite jalgade arvus; ja tõsi on see, et Ankhi valitumates piirkondades, mis kalduvad olema künklikud linnaosad, kuhu natuke tuult ligi pääseb, on ööd leebed ja lõhnavad habiskiinide ja setsiiliate õitest. (lk 170)
  • Terry Pratchett, "Mort", tlk Allan Eichenbaum, 1999


 • Ankhi jõgi, mis kujutas endast poole kontinendi kloaaki, oli üpris lai ja mudaküllane juba linna ääremaile jõudes. Linnast lahkudes jõgi enam mitte niivõrd ei voolanud kui valgus. Tänu sajanditevanustele mudakuhjumitele oli jõesäng tegelikult kõrgemal mitmetest madalamatest aladest ja nüüd, kus sulav lumi jõevoogusid paisutas, olid mitmed Morporki-poolsed odavate üürimajade piirkonnad üle ujutatud - kui säärast sõna saab kasutada vedeliku puhul, mida on võimalik võrku püüda, niisugune lugu juhtus igal aastal ja oleks torustikus ja kanalisatsioonis paksu pahandust põhjustanud, nii et oligi parem, et neid linnas õieti polnud. Linnaelanikud hoidsid lihtsalt paati õue peal käepärast ja ehitasid majadele aeg-ajalt uue korruse peale.
Arvati, et see kõik on tervisele väga kasulik. Vaid väga vähesed pisikud suutsid ellu jääda.
 • Terry Pratchett, "Õed nõiduses", tlk Piret Purru ja Aet Varik, 2001, lk 201


 • Ankh-Morpork! Pulbitsev linn, kus elab sada tuhat hinge! Ja, nagu näitas patriitsi isiklik tähelepanek, kümme korda enam inimesi. (lk 92)
 • "See võis olla lihtsalt süütu möödamineja, härra kapten," lausus Porgand.
"Mis, Ankh-Morporkis?"
"Jah, härra kapten."
"Siis oleksime me pidanud ta juba selleks kinni nabima, et säärast haruldust oma silmaga näha," ütles Vimes. (lk 208)
 • Terry Pratchett, "Vahid! Vahid!", tlk Allan Eichenbaum, 2002


 • Öö tumeda kardina taustal tekkis Vimesil Ankh-Morporkist kujutluspilt. See polnud mitte linn, vaid protsess, maailmal lasuv koorem, mis moonutas maastikku sadade miilide raadiuses. Inimesed, kes mitte kunagi oma elu jooksul linna oma silmaga ei näe, töötavad siiski selle heaks kogu oma elu. Tuhanded ja tuhanded rohelised aakrid kuuluvad selle juurde, metsad kuuluvad selle juurde. See imeb ligi ja ahmib endasse...
... ja vastu annab sõnnikut oma aedikutest ja tahma oma korstnatest ja terast ja kastruleid ja kõiki tööriistu, mille abil talle toitu toodetakse. Ja ka riideid ja moode ja mõtteid ja huvitavaid pahesid, laule ja teadmisi ning midagi, mida võiks - kui seda õiges valguses vaadata - nimetada tsivilisatsiooniks. Just seda sõna "tsivilisatsioon" tähendabki. See tähendabki linna.
 • Terry Pratchett, "Öövahtkond", tlk Allan Eichenbaum, 2008, lk 295


 • Mõned rääkisid, et tänapäeval Ankh-Morpork kasvab ja areneb. Teised ütlesid, et see võib küll tõsi olla, aga pikemaks ajaks seisma jäänud juust teeb täpselt sama. Ja nagu see hüpoteetiline juust, nii paisus ka Ankh-Morpork oma vormist välja - linna puhul siis välismüüridest, mis olid isand Vetinari sõnul "korsetiks, mis on vaja valla päästa".