Mine sisu juurde

Mati Hint

Allikas: Vikitsitaadid
Mati Hint

Mati Hint (28. august 1937 – 5. detsember 2019) oli eesti keele- ja ühiskonnateadlane ning poliitik.

 • Keele elu on sama tormiline kui päriselu.
  • Mati Hint: "Oo ajad, oo sõnad." Eesti Päevaleht, nr. 9, 14 jaanuar 1997


 • Interjöörid ja eksterjöörid amerikaniseeruvad euroremondi sildi all. Kuid mõnes valdkonnas on kultuur igapäevase elu mõttes Euroopast koguni kaugenenud. Tallinna esindustänavatel, kaubamajades ja söögikohtades ning kommertsraadiotes lärmab üks ja sama kosmopoliitne tümps. See ei kuulu Euroopasse, selles suhtes asume ühel tasandil Venemaaga.
  • Mati Hint: "Euroopa meile hinnaalandust ei tee." Eesti Päevaleht, nr. 187, 21. juuli 1998
 • Tänavused värsked üliõpilased on kogu oma hariduse saanud vabades vaimsetes oludes. Elementaarteadmiste tase aga tõusnud ei ole ja jääb tõenäoliselt alla venekeelse kooli lõpetajate maailmapilditeadmistele. Mida sellest arvavad haridusjuhid, seda ei oska arvata. Kogu haridustrall käib ju riigieksamite ümber. Kõike kogemust arvestades tuleks samalaadseid teste soovitada teha ka õpetajate tubades, ja miks mitte ka haridusministeeriumi ametnikele ja Riigikogule. Mitte näägutamiseks, vaid et teada saada, kus õpetajaid ja ametnikke oleks vaja täienduskoolitusega aidata. Ja seda päris tõsiselt. Sest Eestis on "trendika"», nagu viimasel ajal iga asja kohta öeldakse, ärgata surmolulisi probleeme märkama lootusetult hilja. Nii oli see sündimuse probleemi puhul ja nii tikub see olema ka hariduse silmaringituse puhul.
  • Mati Hint: "Miljardis on miljon miljonit." Postimees 17. oktoober 1998


 • Keelekorraldust on Eestis ebaõiglaselt suurel määral tavaks käsitada üksiksõnade õigekirja, õigehäälduse ja morfoloogia normimisena [–--]. Siiski kuulub keelekorralduse mõiste alla ka sõnakasutus ja süntaks, [–--] tähendused ja stiilid. Siingi saab tuua näiteid ebapiisava analüüsi põhjal tuletatud reeglite ebaadekvaatsuse kohta. (lk 141)
  • Mati Hint, "Kellele kuulub eesti keelekorraldus?" – "Keelekorralduse konverents 18. ja 19. XI 1999. Ettekanded". Koostanud Silvi Vare ja Kristiina Ross. Eesti Keele Instituudi Toimetised 8. Tallinn, 2001, lk 126–151.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel