Mine sisu juurde

Benito Mussolini

Allikas: Vikitsitaadid

Benito Amilcare Andrea Mussolini (hüüdnimi itaalia keeles Il Duce 'Juht'; 29. juuli 1883, Predappio, Forli provints, Itaalia – 28. aprill 1945, Giulino, Itaalia) oli Itaalia kuningriigi peaminister ja diktaator aastail 1922–1943 ja seejärel juhtis aastatel 1943–1945 Saksa Kolmanda Riigi marionettvõimuna Itaalia Sotsiaalset Vabariiki (Salò vabariik).

Tema kohta

[muuda]
  • ...mõni kolleeg vaatab mu raamatuid muiates ning paar tõsimeelset eeslit on levitanud kuulujuttu, et "ma lähen üle Vatikani rüppe"; vana Eagles (kaua enne Teie aega) võttis oma kohuseks hoiatada mind Rooma metsalise eest ja küsis retooriliselt, kuidas ma ometi võin "paavsti seedida". Sestsaati on miljonid seedinud Hitlerit ja Mussolinit, Stalinit ja Maod ning meie oleme seedinud mõnd demokraatlikku juhti, kes tuli alla neelata erilise isuta. Paavsti seedimine on nendega võrreldes tühiasi.


  • Foorumil on tegelikult peale muistsete kihtide veel üks kiht - Mussolini kiht. Just Mussolini lasi keset foorumit ehitada laia tänava, via dei Fori Imperiali (tollal veel via Triumphale), mille äärde jäävad muistsed keiserlikud foorumid. (lk 98)
  • Võiks ju tunduda,et Mussolini on Foorumi kuidagi "usurpeerinud", kirjutanud Foorumile peale oma naeruväärse wannabe-kihi. Aga kui järele mõelda, siis ega nood omaaegsed imperaatorid muud ei olnudki kui Mussolinid; eks olid nad sama moodi suurushullud, sõjahimulised, julmad ja nii edasi, ja seejuures jõulised riigimehed kes panid ennast tugeva autoriteediga maksma. (lk 99)
  • Eks Mussolinigi oli oma iseendalegi hukatuslikus sõjakuses teel uue "Rooma rahu” poole. Nii kohtuvad keisrid ja Mussolini Foorumil ka tegelikult kui võrdne võrdsega ja pole siin mingit mõtet keisreid kuidagi õilsamaks pidada puhtalt selle pärast, et nad elasid nii ammu. Igal juhul praegu paistab, et Mussolini on ennast Foorumile samavõrra külge kinnistanud kui muistsed keisrid, kuigi samas tundub, et see on selline "kultuurikiht", mis jäetakse Foorumiga tutvudes millegi juhuslikuna kahe silma vahele. (lk 100)

Välislingid

[muuda]
Vikipeedias leidub artikkel