Mine sisu juurde

Dorothy Wordsworth

Allikas: Vikitsitaadid
Dorothy Wordsworth.

Dorothy Mae Ann Wordsworth (25. detsember 1771, Cockermouth, Cumberland, Inglismaa – 25. jaanuar 1855, Ambleside, Westmorland, Inglismaa) oli inglise prosaist ja luuletaja. Tema päevikust luuleks vormistatud tekstidega (nt kohtumisest tuules õõtsuvate nartsissidega) sai tema vend kuulsaks luuletajaks (ja mõned tolle sõbrad ka).


Luule[muuda]

Ta ütles, et oli olnud sõdur,
et ta naine ja lapsed
olid surnud Jamaical.
Tal oli kerjakott üle õla
ja lapitud kuub.
Ja kuigi ta keha oli kookus,
oli ta pikk
ja nägi välja nagu
oleks ta harjunud olema sirge.

Vestlesin veidi ja siis
andsin talle tüki külma peekonit
ja penni.


Tema kohta[muuda]

  • Tema päevikust, mis kirjeldas toonast elu, majapidamist (mida ta juhtis) ning eriti ümberkaudset maastikku ja aastaaegu, kaevasid ta vend ja mõnikord ka tolle sõbrad pilte, ideid ja fraase. Hämmastaval kombel märkas just Dorothy järve ääres laia nartsisside vööd, mis "visklesid ja keerlesid ja tantsisid", kuid see on vaid üks väike, ehkki kuulus näide nende koostööst; "Dorothy salvestas meeleolu proosasse ning pärast tuli William, suples selles ja muutis selle luuleks," nagu ütles hiljem Virginia Woolf.
  • Tema Grasmere'i päevikute lugejate põlvkonnad tunnistavad Dorothy kõrgetasmeeliseks looduskirjanikuks; eeldades, et inimesed on "Looduse kaaslased" (mitte ülemvalitsejad), oli ta vaieldamatult ka üks varjastest keskkonnakirjanikest, looduse tasakaalust sügavalt teadlik ja seda austav.