Emma Willard

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Emma Willard, u 1805-1815

Emma Hart Willard (23. veebruar 1787, Berlin, Connecticuti osariik, USA – 15. aprill 1870, Troy, New Yorgi osariik, USA) oli USA naisõiguslane ja haridustegelane, kes rajas esimese naistele kõrgharidust pakkuva kooli USAs, Troy Female Seminary New Yorgi osariigis Troys. 1895. aastal nimetati kool ümber Emma Willard Schooliks.

"Plaan naiste hariduse parandamiseks" (1819)[muuda]

Tsiteeritud väljaandest: Emma Willard, "A Plan for Improving Female Education" 1819, Internet Archive.

  • Sellest vaatepunktist lähtudes, kui kaaluda üksipäini meeste hariduse huve, muutub naiste haridus küllaldaselt tähtsaks, et pälvida avalikkuse tähelepanu. Kui me soovime kasvatada inimtaime täiuseni, peame esmalt väetama pinnast, millest see tõuseb. Kui taim saab oma esmase kuju ja koe viljatult tasandikult, ei tõuse sellele suuremat kasu ka siis, kui see hiljem aeda ümber istutatakse. (lk 6)
  • Considered in this point of view, were the interests of male education alone to be consulted, that of females becomes of sufficient importance to engage the public attention. Would we rear the human plant to its perfection, we must first fertilize the soil which produces it. If it acquire its first bent and texture upon a barren plain, it will avail comparatively little, should it be afterwards transplanted to a garden.
  • Tsiviliseeritud rahvaste ammune veendumus on, et haridus, niivõrd kui see puudutab meessugu, ei suuda end ise korraldada nagu kaubandus; ja seepärast on rahvad võtnud oma esmaseks eesmärgiks varustada seda sugu kõige tarvilikuga, mis hõlbustaks ta edu õpingutes. Kuid naissoo haridus on jäetud eraalgatuse hoolde ning selle tagajärg meie soole on olnud samasugune, nagu sel olnuks teisele, kui seaduseandjad oleksid jätnud nendegi hariduse korralduse ja vahendid juhuse hooleks. (lk 7)
  • Haridus ei saa õitseda üheski kogukonnas, kui selle abil ei lasta inimmõistust igapäevaselt liigutavate ajendite seast esile tõusta selle kogukonna parimatel ja enim arendatud annetel.
  • Naiselik õrnus nõuab, et naisi hariks peamiselt nende endi sugu. Selle muudavad ilmseks kaalutlused nende tervise ja tarvete, nende rõivastuse ja kommete kohasuse ning nende koduse elukorralduse suhtes. (lk 8)