Taim

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Taimed on väga erinevad.

Taimed (Plantae) on päristuumsed organismid, kes erinevalt heterotroofsetest loomadest ja seentest elavad autotroofselt ning toodavad kasvamiseks ja eluks vajalikke orgaanilisi aineid päikesevalguse abil fotosünteesi teel. Taimi uuriv bioloogia haru on botaanika.


  • Ma olin ikka arvamisel, et taim kasvab juurekese näol seemnest allapoole või siis jälle nagu kartulipealne seemnest ülespoole. Ma ütlen teile - hoopiski mitte. Peaaegu iga taim kasvab seemne all ülespoole, tõstes oma seemet nagu mütsi peas kõrgemale. Kujutlege vaid, kui lapsed kasvaksid, kandes seejuures oma ema pea peal. See on lihtsalt looduse ime, kuid säärase jõumehe trikiga saab hakkama peaaegu iga võrse. Tõstab seemnekest aina julgemalt kõrgemale, kuni ta selle ühel päeval maha pillab või kõrvale heidab ja seisabki teie ees - alasti ja habras, puntsakas või vibalik, ülal kaks naljakat lehekest, ja siis ilmub nende kahe lehe vahelt...
Aga mis ilmub, seda ma veel ei ütle; nii kaugel ma veel ei ole. Ainult kaks lehekest kahvatu varrekese küljes, kuid see on nii vaimustav, sellel on nii palju variatsioone, igal taimel omamoodi.
    • Karel Čapek, "Aedniku aasta". Tõlkinud Lembit Remmelgas. Tallinn, Ajalehtede-Ajakirjade Kirjastus, 1964, Loomingu Raamatukogu nr 40/41, peatükk "Seemned".


  • Õitsev taimkate kujundab ebaproportsionaalselt tugevasti inimese mälu ja sellel on selge evolutsiooniline põhjendus. Kus on õisi, seal on tõenäoliselt mõne aja pärast ka vilju ja seega on maiasmokast primaadil põhjust rõõmustamiseks.

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel