Gloria Steinem
Ilme
Gloria Steinem (sündinud 25. märtsil 1934 Toledos Ohio osariigis USAs) USA ajakirjanik ja aktivist.
Kirjutised
[muuda]- Näiteks kujutis, mida kutsume südameks - sarnaneb oma sümmeetrialt kaugelt enam häbemega kui asümmeetrialt selle organiga, mille nime ta kannab — on tõenäoliselt jäänuk kunagisest naissuguelundite sümbolist. Sajanditepikkune meessoo ülemvõim kärpis selle tähtsust ja muutis hoopis romantika tähiseks. (lk 12)
- Feminismi viimaseid kolme aastakümmet iseloomustas ka põhjatu hirm, kuna paljastati tõde naisekeha suhtes rakendatud vägivallast, seisnes see siis vägistamises, lapsena ärakasutamises, lesbivaenulikkuses, naiste kehalises kuritarvitamises, seksuaalses ahistamises, sünnitamisvabaduse vastases terrorismis või naissuguelundite tahtlikus vigastamises, mida loetakse rahvusvaheliseks kuriteoks. Naiste terve mõistus päästeti sellega, et need varjatud faktid avalikkuse ette toodi, neile nimi pandi ning meie raevule vägivalla vastu võitlemise ja vägivalla tagajärgede parandamise näol kasutoov suund anti. Sellest tõerääkimise energiast tuleneva loovuselaine üheks osaks on ka käesolev raamat ja näidend. (lk 13)
- Üks kirjastaja maksis käsikirja eest avanssi, kuid seejärel, pärast kainet mõtisklushetke, lubas Eve Ensleril raha endale jätta, peaasi, et ta oma raamatu koos v-sõnaga mujale viiks. (lk 14)
- 1970. aastatel Kongressi Raamatukogus uurimistööd tehes leidsin ma tundmatu religioosse arhitektuuriajaloo teooria, milles üldise teadmise pähe esitati oletatavat fakti, et enamiku patriarhaalsete pühakodade traditsiooniline disain imiteerib naise keha: on välimine ja sisemine sissekäik - suured häbememokad ja väiksed häbememokad; keskne altari poole viiv vaginaalne käik; kummalgi pool munasarja meenutav kaarehitis; ja püha keskkoht, altar ehk emakas, kus leiab aset ime - kus mehed sünnitavad. (lk 15)
- Patriarhaalse religiooni keskne tseremoonia on see, milles mehed võtavad üle yoni loova jõu ja sümboolselt sünnitavad. Pole siis ime, et meessoost usujuhid nii tihti väidavad, nagu oleks inimene patu sisse sündinud — sest meie sündisime naiseks. Üksnes patriarhaadi reeglitele alludes võime me meeste läbi uuesti sündida. Pole siis ime, et seelikutes preestrid ja kirikuõpetajad piserdavad imiteeritud lootevett meile pähe, annavad meile uusi nimesid ja tõotavad uuestisündi igavesse ellu. Pole siis ime, et meessoost preesterkond üritab naisi altarist eemal hoida, nagu tõrjutakse naisi kõrvale ka oma sünnitamisvabaduse üle otsustamisest. Sümboolselt või reaalselt on kõik pühendatud selleks, et naisekehas valitsevat jõudu kontrolli all hoida. (lk 15-16)
- Gloria Steinem, "Eessõna", rmt: Eve Ensler, "Vagiina monoloogid", tlk Hana Arras, 2003