Mihhail Gorbatšov

Allikas: Vikitsitaadid
(Ümber suunatud leheküljelt Gorbatšov)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
RIAN archive 850809 General Secretary of the CPSU CC M. Gorbachev (close-up).jpg

Mihhail Gorbatšov (vene keeles Михаил Сергеевич Горбачёв Mihhail Sergejevitš Gorbatšov; sündinud 2. märtsil 1931 Privolnojes, Põhja-Kaukaasia krais) oli Nõukogude Liidu poliitik ja riigijuht, NLKP peasekretär. Tema valitsusajal algatatud perestroika ("ümberehituse") kampaania tulemusel lagunes NSV Liit.

Tsitaadid ja aforismid[muuda]

  • Ameerika vajab oma perestroikat.[1]
Америке нужна своя перестройка.
  • Palju nalja tehti teemal, et Venemaa on elevantide kodumaa, kuid ta on ka tegelikult kodumaa.[2]
Анекдотов куча пошло на тему, что Россия — родина слонов, а она на самом деле родина.
  • Ilmselt, seltsimehed, peame kõik uuesti üles ehitama. Igaüks.
Видимо, товарищи, всем нам нужно перестраиваться. Всем.

Tema kohta[muuda]

  • [---] ma ei näinud [Mihhail Gorbatšovis] ausat poliitikut ega ausat inimest, kes oleks olnud suuteline läbi viima ausat poliitikat. [---] Ta oli teoreetiliselt ette valmistamata ja kompamise järgi püüdis juurutada perestroikat, kusjuures ta ise tunnistas [1986] Vladivostokis, et meil ei ole mingit programmi ega nägemust, kuidas me perestroika läbi viime, et kõik toimub nagu... käigu pealt.
  • Sakslased peavad Gorbatšovist siiani lugu, et tema lammutas raudse eesriide. Kuid tervikuna, maailmamajanduse seisukohalt ei olnud tema lõhkumine ja lammutamine tollel ajal absoluutselt põhjendatud ega edasiviiv.
  • NSV Liit oli muidugi mäda, selles on teil jumala õigus. Kahjuks Gorbatšovi töö tulemusena see mädasus kogu aeg süvenes. Selle asemel, et leida väljapääs, olgu see [majandusteadlase] Grigori Javlinski "500 päeva programm", ta nendest kinni ei võtnud ja sellega praktiliselt mitte midagi ära ei teinud. Olukorra parandamise viis läbi siiski [Venemaa president] Boriss Jeltsin.

Välislingid[muuda]