Tango

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
21. sajandi alguse üks tuntumaid tangoõpetajaid Miguel Ángel Zotto ja tema partner Daiana Guspero.

Tango on Argentinas ja Uruguays 19. sajandi lõpul sündinud improvisatsiooniline seltskonnatants, mille aluseks on 2/4 või 4/4 taktimõõdus tangomuusika. Argentina tango kõrvale lisandus 20. sajandil Euroopas ja Põhja-Ameerikas levinud standardtango, mis on populaarne tantsuspordis. Oma tangostiil on ka Soomes. Üks tango eelkäijatest on kiireloomuline argentina tants milonga. Traditsioonilises argentina tangomuusikas on olulisel kohal väike lõõtspill nimega bandoonium, kuid tänapäeval on tangomuusika läbinud mitu uuenduslainet ning tangomuusika võib hõlmata mis tahes instrumente. Tuntuimate tangoloojate seas on olnud Carlos Gardel, Francisco Canaro, Juan D'Arienzo, Carlos Di Sarli, Osvaldo Pugliese ja Ástor Piazzolla.


Proosa[muuda]

 • Varem oli tango orgialik kuraditemp, tänapäeval on see kõndimisviis.
 • On kirjutatud süüdistustangosid, vihkamistangosid, pilke- ja vimmatangosid, mida on raske ümber jutustada ning meeldegi jätta. Kõik linna askeldused läksid tangosse; allilmaelu ja agul ei olnud selle ainsad teemad.
 • Buenos Airese igapäevases tangos, perekondlike õhtute ja kombekate kohvikbaaride tangos on labast kaabaklust, alatuse hõngu, millest noa- ja lõbumajatangodel polnud aimugi.
 • Võibolla on nii, et ilma Buenos Airese õhtute ja öödeta ei sünni tangot ja et meid, argentiinlasi, ootab taevas platooniline tangoidee, tango universaalne kuju (kuju, mida Aedik või Tõlvik vaevu aimata lasevad) ja et sel õnnelikul liigil on universumis oma kindel, ehkki tagasihoidlik koht.
 • Gardelil ja minul on midagi ühist: kummalegi meist ei meeldi tango.
  • Jorge Luis Borges (cit. via "Borges verbal", Bravo & Paoletti, ed. Émece, 1999, ISBN 9500420201, lk 92)


 • Kuid sama hästi võis see olla ka La Comparsita - käesoleva sajandi parim muusikapala, kui minu käest küsida. Selle tango valguses tundub tühine mistahes triumf, olgu see rahvuslik või isiklik. Ma ei õppinud kunagi tantsima, olles samavõrra häbelik kui kohmakas, kuid ma võisin kuulata neid kaeblikke helisid, ja kui kedagi polnud ligidal, liikuda nende taktis.


 • Onu poputas moori igasuguste pidusöökidega, ja kui mooril ka magustoidud ja tordid kõik läbi olid proovitud, palus onu ta tangot tantsima. Kunksmoor mõtles küll hädaliste peale, kes teda ootasid, ja ka Trummi peale, kellel hernesupp nüüd vist ammu valmis. Aga juba oli moor toredas pidutujus ja tangoviis meelitas nii vastupandamatu jõuga, et ta ei raatsinud tantsust loobuda.
"Ainult selle ühe tantsu," mõtles ta. "Korvi ei kõlba anda."
Onu osutus oivaliseks tantsijaks. Ta tegi mooriga selliseid nõksakaid pöördeid ja hoogsaid samme, et mooril käis külm jutt südame alt läbija kõik muu ununes sootumaks meelest. Moor oli tantsul nõtke kui osi ja kerge kui liblikas, tangorütm tuikas tal meelekohtades ja jalus. Kunksmoori jaoks polnud praegu peale tango mitte midagi olemas.
 • Aino Pervik, "Kunksmoor", Tammerraamat 2011, lk 68-69


 • Paljud küsivad, mis on elu mõte. Mina tean: see on tango. (lk 5)
 • Olin näinud filmidest, kuidas argentiinlased tangot tantsivad. Selle keerukus ajas külmavärinad peale. Minu meelest tegi Toivo Kärki õige otsuse, kui ühendas juba jätkusõja positsioonisõja ajal - kui tulevahetust parasjagu ei olnud - Vene romansi ja Saksa marsi Soome tangoks. Ma tahan tantsupõrandal rütmiliselt kõndida. Kõndida! (lk 5)
 • Tantsupõrandal kõndida suudavad kõik, nii mehed kui ka naised, aga minule meeldib ainult tangokõnd. See on eriline tantsimise viis. Seda peab harjutama. See kas tuleb välja või ei tule. Arvestades, kui paljud abielud on alguse saanud tangokõnnist, tuleb see välja paljudel. Soomlase rütmitaju on aga keskmiselt nii halb, et kui suur trumm ei löö takti, siis soomlane ei suuda tantsida. (lk 7)
 • Ma ei lähe orkestri bassimängijale ütlema, et ta mängib valesti. Ma kannatan ja vaikin, sest tango rütm on elus kõige tähtsam. Kui soomlased ei oleks hakanud maršeerima - nagu Toivo Kärki olevat omal ajal öelnud - tangot alates 1940. aastate teisest poolest, kuidas siis väikesel soome rahval läinud oleks? Me poleks saavutanud sündivuse tippu aastal 1947. Siis sündis 108 168 uut soomlast. (lk 8)
 • ...ma tahan jutustada veel natuke Soomest. Meil on vist rohkem põhjapõtru kui üheski teises paigas maamuna peal. Oluline osa alkohoolikuist ja tangohuvilistest kuulub samuti meile. Igaüks, kes on veetnud Soomes talve, mõistab, kust tuleb üleüldine joomarlus. Tangosõpradele õigustust ei ole, kuid nemad kogunevad õnneks peamiselt väikelinnadesse, kuhu võib ka mitte ronida.


 • Õige mehe tunned ära selle järgi, kuidas ta tangot tantsib.
 • Tangos ununeb kõik, kogu valu lakkab, saaks ainult tantsida, tantsida... • Sa ei saa pelgalt kiirkursuse järel filmis tangotantsijat mängida.


 • Meile, lauljatele, on laul parim võimalus oma tundeid väljendada. Aga minu jaoks on seda ennekõike tango. See on nagu kammertoon. See ei valeta kunagi.


 • Minu elu unistus on leida töökoht praamil, mis sõidab Stockholmi ja Helsinki vahet, et seal tangot laulda. • Milonguero[1] kõige tähtsam anne on võime panna naine särama. Pole mõtet teha palju samme, nii et naine sulle lihtsalt järele tuleb. Tango on nagu iga tegevus päriselus. Tango mõte on igaühe enda iseloomus.
 • Tango on seltskonnatants, lihtrahva tants. Mis mõtet oleks õpetajate juures õppimisel, kui me kõik õpetaksime sedasama? Selles seisnebki tango võlu: igaühe juures leiad sa erineva iseloomu ja stiili.
 • Tango iva on tunnetes ja tundlikkuses, muidu jääb sellest ainult võimlemine. Sa võid teha ära kõik sammud, aga neis peavad olema eheda tango tunded ja tundlikkus.
 • Tango on nagu kirjakirjutamine: sel on algus, laused, komad, punktid ja lõpp. Kui sa teed kogu aeg figuure ja giro'sid, ei näe inimesed midagi ja sellepärast ongi olemas kõnd - lihtrahva leiutis. Lihtrahva tantsus, nagu tango seda on, on kõik kuulsad paarid kasutanud kõndi ja nad kasutavad seda pidevalt. Tango toetub maapinnale, see on põranda hellitamine. See on jalapäka tugi keharaskusele, otse teljel ja kumbki tantsija omaenda teljel. Kui sa paned õpilased alguses kõndima, siis nad tüdinevad ja tahavad õppida üha uusi samme, et nendega tantsusaalis uhkustada. Nii et sa pead alguses sattuma õpetaja otsa, kes ütleb sulle: "Ei. Vaata. Sa pead kõndima. Kõigepealt kõnni."
 • Sammuga ei tohi kunagi kiirustada. Seda tuleb nautida, lasta sel kesta, püsida selles. Minu arvates on palju huvitavam teha samm ja peatuda - mitte päriselt seisma jääda, vaid pidada paus ja natuke aega mitte midagi teha. Kõigepealt lihtsalt hetke nautida. Minu meelest kiirustavad paljud inimesed, set nad ei tea, kuidas mitte midagi teha, just eimidagitegemine on see kõige keerulisem.
 • Tango ei ole meessoost, see on paar: viiskümmend protsenti meest ja viiskümmend protsenti naist. Isegi kõige tähtsama sammu, "kaheksa", mis on tango süda, teevad naised. Ükski teine populaarne tants ei jõua samale tasemele kehade vahelises suhtluses: emotsioon, energia, hingamine, embus, südame pekslemine. Nõiaring, mis teeb võimalikuks improvisatsiooni.
 • Tangos tunnetame teineteist embuse kaudu.


 • Oleme Argentinas harjunud improvisatsiooniga, mis on tango voorus. Erinevalt stabiilsetest majandustest nagu Euroopas ja Põhja-Ameerikas, on meie selja taga kriisid, mis harjutasid meid ellu jääma. Ja tango jääb meie majanduse mootoriks: Buenos Airesesse saabuvad inimesed kogu maailmast. Ja see annab tööd kogu masinale, mis selle ümber pöörleb.
 • Tänapäeval jätkab tango peatamatult koos oma mitmete mõjudega, tantsu ja muusikaga. Paljud räägivad elektroonilisest tangost kui täiesti uudsest Argentina tangost; ma ei ole nendega nõus. Uued loojad komponeerivad, unustamata traditsiooni.


 • Tangos võid sa valetada, kuid milongas mitte - tempo ei luba.


 • Tango ilu peitub selles, et Argentinas mängivad seda kõik klassikalised muusikud. Seal ei ole nagu Ameerikas, kus klassikaline muusika ja džäss on eri maailmad. Vahetevahel pean ma minema tagasi, et seda koos sõpradega mängida.

Film[muuda]

 • Tangos ei ole vigu, Donna. Mitte nagu elus. See on lihtne. Just sellepärast on tango nii võimas. Kui sa teed vea, ajad kõik sassi, siis lihtsalt lase edasi.
  • Kolonel Frank Slade filmis "Naise lõhn" ("Scent of a Woman", 1992; tegelast kehastas näitleja Al Pacino)


Luule[muuda]

Sääl mängisid klarnet ja metsasarv,
sääl purpurtigusid maabus üks parv,
näis purpuri värvi sääl maagi.
Neid ligines loodest suur leegion,
nii palju neid vaevalt keegi on
koos korraga kunagi näinud.
Ent tema? — Ta veel ei näinud!
Ta tantsis tormlikku tangot.
Fokstrotti ja padespaani.
Ta põlvede nõtk vetrus maani.
Too ilus poiss tantsis tangot.
Ja kargas kaerajaani.

 • Hando Runnel, "Ilus pikk poiss tantsis kaerajaani" kogust "Punaste õhtute purpur" (1982)

Viited ja märkused[muuda]

 1. Milonguero (hisp. k) on mees, kes tantsib pidevalt tangoõhtutel ehk milongadel. Naissoost tangotantsija on milonguera.

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel