Orkester

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Stockholmis (2008)

Proosa[muuda]

  • Kirjapandud f a k t i d on ülepea kõige fantastilisemad kõigist olemasolevaist tegelikkuse kujutustest — samasugused nagu kurdile orkester: poogen liigub edasi-tagasi, põsk vaskpasuna kõrval läheb punni, hüpleb trummipulk, ent hääli ei ole, kuigi on näha liigutusi, mis neid tekitavad.
  • Muidugi peab eri pooluste vahel valitsema mõistlik tasakaal, kuid üks on kindel — muusik, kes keskendub vaid soolomängule ja enda presenteerimisele, on oma olemuselt poolik, ükskõik kui hea ta ka ei oleks. Olgu see siis intiimne kammermuusika või sümfooniaorkestri stiihias osalemine. Teiste inimestega koos töötamine on parim viis enesearenguks, kuna tihtipeale oled sunnitud laskma lahti kinnistunud eelarvamustest ja maneeridest, luues seeläbi ruumi uutele mõtetele ja tunnetele. Kasulik on suuta ümber häälestuda erinevates keskkondades, ka kammeransamblis tuleb ette soololõike, ja orkestris samamoodi. Kui orkestris keegi mängib soolot ja teeb seda halvas mõttes nagu orkestrant, siis on see ebaprofessionaalne. Sellepärast peab olema võimalust ennast erinevates olukordades hästi väljendada.
  • [Granovski:] Sa võiksid samahästi küsida, miks peaks orkester üheskoos mängima. Ja ikkagi suudab see mängida, olemata sotsialistlik.
[Turgenev:] See on tõsi! Mu ema peab Spasskojes orkestrit. Mul on siiski veelgi raskem aru saada, kuidas ta saab omada ööbikuid.


  • Korraga kostsid eemalt pasunahelid ja saabus kohale valitseja ise koos sidrunitest ja sidrunikestest saatjatega. Vürst Sidrun oli üleni kollases riides. Ka barett oli tal kollane ja selle tipus tilises kuldkelluke.
Õukonnasidrunitel olid kellukesed hõbedast, lihtsõduritest sidrunikestel aga pronksist. Kõik need kellukesed koos tegid suurepärast kontserti ja rahvas jooksis seepeale kokku: inimesed arvasid, et on saabunud rändorkester. (lk 6)


  • "Eesriie tõuseb kahe minuti pärast," ütles Salzella. "Ma lähen parem ja ajan orkestri kokku. Nad on kõik praegu üle tee "Nuga selgas". Need põrsad suudavad veel enne, kui aplaus vaibub, endale pool pinti koonu vahele keerata."
"Kas nad mängida suudavad?"
"Ei ole kunagi suutnud, nii et ma ei näe põhjust, miks nad praegu peaksid sellega alustama," ütles Salzella. "Nad on ju m u u s i k u d , Pang. Laip segaks neid ainult juhul, kui see neile otse õlle sisse kukuks, ja ka siis oleksid nad nõus mängima, kui neile ainult Laiba Lisatasu pakutaks."


Luule[muuda]

On akna taga tänawate looked
& käigud on mis kuskile ei wii
sees klaasidesse woolab jälke jooke
me waatame kuis werex muutub wiin
& naerame & taas on nõnda walus
orkester jälle matab mingit meest
& leegid muudkui tantsisklewad jalus
& põletawad pildi silme eest

  • Liisi Ojamaa, "KÕRTS", rmt: "Kahel lahtisel käel", 2020, lk 52

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel