Mine sisu juurde

Eelarvamus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Eelarvamused põhinevad inimese iseloomul; olles inimese seisundiga sisemiselt seotud, on nad seega täiesti ületamatud. Ei silmanähtavad tõendid, ei mõistus ega aru avalda neile vähimatki mõju.


  • Arvamust on võimalik ümber lükata, eelarvamust aga mitte kunagi. (lk 5)
  • Eelarvamus toetab troone, teadmatus altareid. (lk 34)
  • Üldkokkuvõttes on Frazeri mõju olnud hukatuslik. Ta võttis Robertson Smithilt üle tolle kõige kõrvalisema õpetuse ning põlistas mõtlematult tõmmatud eraldusjoone maagia ja religiooni vahel. Ta levitas ekslikku oletust, nagu usuksid primitiivsed rahvad universumi mõjutatavust mehaaniliste sümbolite abil, ning veel teistki ekslikku eeldust, nagu oleks eetika primitiivsele religioonile tundmatu. (lk 79)
  • Meie kultuuri aluste seas leidub mugav oletus, nagu ei tunneks võõramaalased mingit spirituaalset religiooni. Selle oletuse pinnal juurdus ja vohas Frazeri grandioosne primitiivse maagia kirjeldus. Maagia eraldati hoolikalt teistest tseremooniatest, otsekui koosneksid primitiivsed rahvad puha nõiasõnu posisevatest ja imelampe nühkivatest Ali Babadest ja Aladinidest. Eurooplaste usk primitiivsesse maagiasse on viinud eksliku vahetegemiseni primitiivsete ja moodsate kultuuride vahel ning kurvastaval kombel pärssinud võrdlevat usundilugu. (lk 125-126)
  • Me peaksime tunnistama, et maagilise sekkumise võimalus on usklike meelest alati olemas, et materiaalsete hüvede lootmine kosmiliste sümbolite läbimängimisest on inimlik ja loomulik. Kuid vale on käsitleda primitiivset rituaali nii, nagu oleks maagiliste tulemuste esilekutsumine selle esmane mure. Primitiivses kultuuris ei ole preester tingimata maagiline imetegija. See kujutelm on takistanud meid võõraid religioone mõistmast, kuid ometi on see kõigest sügavamalt juurdunud eelarvamuse hiline kõrvalsaadus. (lk 127-128)


  • Terve mõistuse otsustused on enamasti piiratud haiglastest eelarvamustest.
  • Arvo Valton, "Vabaduse kütkes" (1993), lk 38


Kirjandus[muuda]

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel