Mine sisu juurde

Trumm

Allikas: Vikitsitaadid
Anna Maria Ehrenstrahl, "Karl XII" (1684)
Pompeo Massani, "Vana muusik" (1887)
Elizabeth Thompson, "Trummid ja viled valmis panna!" (1897)


Proosa[muuda]

  • Häda oli meil veel trummiga. Juks oli isalt kuulnud et päris häid trumme saab ainult hundinahast; võib küll teha veel koeranahast, kuid hundinahk on ikkagi parem. Meil ei olnud käepärast kumbagi nahka. Juks andis küll isale nõu vana Pontu maha lasta — koer on juba vana ega ole tast enam suuremat asja, kuid isa ei lasknud sellest juttugi teha. Viimaks otsustasime trummi valmistada seapõiest, eks siis edaspidi vaata, kust saaks mõne hundi- või koeranaha.
    • Jüri Parijõgi "Kui meie hakkasime pillimeesteks", lk 43-51, rmt: "Kui isa kinkis raamatuid", 3. trükk, Tallinn: Eesti Raamat, 1981, lk 47


  • Meie naabrite poeg istub kõnniteel ja mängib trummi. Taob trummi. Kas ta on peast segi? Umbes kuueteistkümneaastane valge poiss taob trummi. Ta tahab selle trummiga linna põrmu suruda, ja ma ei mõista teda hukka. Mõistan neid õelusetukseid. (lk 33)


  • Sõja üleelanud inimesed teavad, et sõja lähenemisel tekib esialgu varjatud, teadvustamata vaimustus, otsekui taotaks mingit kuuldamatut trummi... õhus on kohutav, lubamatu ja pöörane erutus. Seejärel muutub vaimustus nii tugevaks, et seda ei saa enam tähelepanuta ega märkamata jätta - siis valdab see kõiki.  • Taoismis pole ei algust ega lõppu ja see meeldib mulle väga. Räägitagu eelmistest või tulevatest eludest, mina usun, et kõik on üks jätkuv teekond. Kui peaksin pärast surma maale tagasi tulema, siis suurepärane, las ma mängin veel trumme.
    • Brian Melvin, intervjuu: Nele Kullerkupp, "Džässmuusik Brian Melvin: maailm on praegu pesumasinas", Postimees, 8. november 2021, lk 18-19

Luule[muuda]

Ehk siis jälle ürgab raadio,
et on juubel, järjekordne aktus
lipukõnede ja pärgadega,
einevõtmiste nii kuivade kui märgadega.
(Kuulajale kõhtu kasvab kaktus!)
Tsaari kroonul öeldi olnud palju pühi -
võrdlemisi meiega too jutt on tühi!
Marsib vahva don Paraadio,
puhub pasunat ja trummi taob,
aina optimismi juurde laob.

  • August Alle, "Grotesk", rmt: "August Alle. Väike Luuleraamat", 1964, lk 72-74

Vanasõnad[muuda]

  • Trumm on tarbetult lärmakas - aga see on ju seest tühi.

Kirjandus[muuda]

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel