Mine sisu juurde

Jalgratas

Allikas: Vikitsitaadid
Gaines Ruger Donoho, "Pealeronimine" (1884)
Sviatlana Jermakovič, "Tee Serabrankasse" (2013, teadaolevalt esimene maal, millele on kantud Creative Commonsi litsentsimärk)

Jalgratas, ka ratas, kondimootor või kondiraputaja, on ratastega agregaat, mille seljast on ohtlik kukkuda ja mis liigub edasi ainult inimese enda füüsilise pingutuse tulemusel. Selle kasutamist liikumiseks nimetakse jalgrattasõiduks.

Proosa[muuda]

 • Äkki viskus ta mu käte vahele, otsekui oleks tal jalgratas ümber kukkunud. (lk 16)
 • Kui piki maanteed sõidab jalgratas, on tunne, et loodus on endale ette pannud prillid. (lk 35)
 • Jalgratta pedaalid lõikavad kauguste juukseid. (lk 45)


 • Nüüd tuleks tutvustada kõige ohtlikumat meest maailmas.
Ta pole kogu oma elu jooksul kunagi ühelegi elusolendile viga teinud. Ta on küll mõnda lahanud, aga alles pärast seda, kui nad on surnud, ning oli imestanud, kui hästi nad olid kokku pandud, arvestades, et selle töö olid teinud lihttöölised. Ta ei olnud mitu aastat ühest suurest õhurikkast ruumist väljas käinud, aga sellest polnud midagi, sest ta veetis suurema osa ajast nagunii oma pea sisemuses. On olemas teatud tüüpi inimesi, keda on väga raske vangistada.
Ta oli aga kahtlustanud, et tunni jagu kehalisi harjutusi iga päev oli terve isu tekitamiseks ja õigeks soolte tööks hädatarvilik, ning hetkel istus ta enda leiutatud masina peal.
See koosnes sadulast kahe pedaali kohal, mis panid keti abil liikuma praegu metallraami kohal põrandast kõrgemal seisva suure puust ratta. Sadula ees oli teine, vabajooksuratas, ning seda sai ringi ajada rooliseadmega. Ta oli sättinud lisaratta ja rooliseadme nii, et ta võis harjutamise lõpul kogu kaadervärgi seina äärde veeretada, ja lisaks andis see kogu asjale meeldiva sümmeetria.
Ta nimetas seda "rattaajamise-masinaks-pedaalide-ja-teise-ratta-abil".


 • Ei ole midagi halenaljakamat, kui uude soomustatud ametiautosse lukustatud Eesti riigipea Haanjamaa teedel või Taevaskoja lätetel. Pigem kõnnin jala või muretsen jalgratta.
  • Lennart Meri, "President ei taha uut autot", Postimees, 6. oktoober 1997.


 • Jalgratas pole mitte niivõrd liikumisvahend, kuivõrd tunnetuslik riistapuu. Minu arvates on paljud eestlased sündinud n-ö Ereljukase-ajuga.


 • Meie kasvades arutlesime enam ja enam narkootikumide, seksi, eluvalikute, rasside, ebavõrdsuse ja poliitika teemadel. Mu vanemad ei eeldanud meilt pühakukäitumist. Mäletan, kuidas isa teatas, et seks oli ja pidigi olema lõbu. Ka polnud neil kombeks karmimaid elutõdesid ilustada. Craig näiteks sai suveks uue ratta ja läks sellega Michigani järve idapoolsele Rainbow Beachi rajale sõitma, et veelt puhuvaid kosutavaid tuuleiile nautida. Kohalik politseinik võttis ta kiiresti rajalt maha, süüdistades teda ratta varguses, keeldudes uskumast, et noor mustanahaline poiss võiks ratta seaduslikul teel omandada. (Kõnealune politseinik, kes oli muuseas ka ise afroameeriklane, sai hiljem mu emalt kohutava peapesu ja oli sunnitud lõpuks Craigi ees vabandama.) Juhtunu oli meie vanemate sõnul küll ebaaus, kuid kahjuks väga tavaline. Nahavärv muutis meid haavatavaks. Tegu oli niisuguse asjaga, mida pidime hakkamasaamiseks endale alati teadvustama.
  • Michelle Obama, "Minu lugu", tlk Hella Urb ja Kaido Kangur, 2018, lk 38

Vaata ka[muuda]

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel