Mine sisu juurde

Seks

Allikas: Vikitsitaadid
Lõvidel käib seks põhimõtteliselt samamoodi kui inimestel.
Kärbestel üldjoontes ka.

Seks ehk suguline vahekord (ka koitus või kopulatsioon) on inimeste ja paljude loomade seas populaarne tegevus, mille käigus enamasti sisestatakse ja liigutatakse peenist vagiinas või muus avauses või selle läheduses sugulise naudingu, paljunemise või muud otstarbel. Samas hõlmavad seksi määratlused eri allikais palju muidki variatsioone. Seksi võidakse seostada muude käitumuslike nähtustega nagu armastus, füüsiline lähedus ja võim. Abielu ja seksi vahelise võimaliku seose küsimuses on allikad vastandlikel seisukohtadel. Üldjuhul ei nimetata taimede, seente ja bakterite paljunemiskäitumist tavakeeles seksiks, kuigi näiteks bakterite sugulist paljunemist on vahel selle sõnaga kirjeldatud. Vägivaldset seksi nimetataks vägistamiseks, üksildast seksi masturbatsiooniks.

Proosa[muuda]

 • Ma ei suutnud kunagi liituda minu noorusajal ellu astunud sugupõlve üldise protestikäraga monogaamia vastu, sest ükski seksialane piirang ei paistnud mulle nii kummaline ja ootamatu, kui seks ise. Kui kellelgi lubatakse, nagu Endymionil, armatseda Kuuga, ja ta kurdab, miks Jupiter hoiab oma kuusid haaremis, näis see mulle vulgaarse anti-kliimaksina. Ühe naise juurde jäämine on väike hind nii suure elamuse eest, nagu ühe naise nägemine. Nuriseda, et ma tohtisin ainult üks kord abielluda, oli nagu nuriseda, et ma olen ainult üks kord sündinud.


 • Ei saada aru olulisest asjast: seksuaalfunktsiooni osatähtsuse suhtelisusest. Tegelikult oli see funktsioon neutraalne ja jääb neutraalseks; iga tsivilisatsioon annab sellele värvi vastavalt oma Weltanschauung'ile.
 • Mircea Eliade, "Seks" kogus "Kogemata avastatud tõdedest", tlk Riina Jesmin, LR 32/33 2002, lk 51


 • Koosolekul nahutati kedagi Konwickit - noort kirjanikku, kuulekat ja pühendunud parteilast, kõigisse partei noorsoole mõeldud organisatsioonidesse kuuluvat. Ta oli kirjutanud jutustuse armastusest. Kõigi kohustuslike aksessuaaridega; tegelaseks UB üllas ohvitser, armastajad seksivad peaaegu et partei algorganisatsiooni valvsa pilgu all, ei mingit vastalisust, aina poolt ja koos Nõukogude Liiduga, voodis jutt proletariaadist. Aga see ei olnud ikka "see". Muldvanad inimesed, justkui kääbused ja hernehirmutised - Melania Kierczyńska, Adam Ważyk - teatasid normaalse väljanägemisega keskealistele inimestele, milline on küps ja klassiteadlik seksuaalsuhe ning milline on animalistlik, mandunud, ameerikalik-imperialistlik. See Kierczyńska, punakirjanduse hall kardinal, kubu kuivi konte ja tüükaid, kes oma elu jooksul, võitluses sotsialismi eest ja oma väljanägemisega, on munni näinud ehk vaid anatoomiaatlases, õpetas meid, et abielurikkumine on kapitalistlik igand ja kaob uuel ajajärgul.


 • [Miranda Grey:] Seks on samasugune tegevus nagu iga teinegi. Selles pole midagi inetut, lihtsalt kaks inimest mängivad teineteise kehaga. See on nagu tants. Nagu mingi mäng.


 • Seks on nagu bridž. Kui sul pole head partnerit, siis peab sul olema hea käsi.


 • Seksis televiisoriekraanil pole midagi halba, niikaua kui te sellelt maha ei libise.
  • Pythoni printsiip TV-moraalsuse kohta, raamatus Arthur Bloch. "Murphy seaduste täielik kogu". Tõlkinud Toomas Niit. Ersen 1999, lk 188


 • Meie veri on suuremalt jaolt soolane vesi, me vajame ikka veel soolalahust (soolast vett), et silmi pesta või kontaktläätsi ette panna ning läbi aegade on kirjeldatud naiste tupe "kalalõhna". Õigupoolest läks Freudi jünger Sandor Ferenczi koguni nii kaugele, et kuulutas oma raamatus "Thalassa. Genitaalsuse teooria": mehed armatsevat naistega vaid seepärast, et naise üsk lõhnab heeringasoolvee järele ning mehed üritavad pääseda tagasi ürgookeani - kindla peale on see teooria omataoliste seas üks kõige tähelepanuväärsemaid. Seda, miks naised meestega vahekorda astuvad, ta ei selgitanud. (lk 38)
 • Seksuaalvahekord on ülim lähedus, ülim kompimine, mil me teineteist neelame nagu kaks kinglooma. Me mängime teineteise õgimist, teineteise seedimist, me toitume teineteisest, joome teineteise vedelikke, poeme sõna otseses mõttes teineteise naha alla. Suudeldes jagame ühte hingeõhku, avame armastatule oma keha suletud kindluse. Me poeme suudluste sooja võrgu alla. Me joome teineteise suu kaevust. Asudes teise keha suudlustega katma, kaardistame oma sõrmeotste ja huultega uut maastikku, peatume rinnanibu oaasis, reie künkal, lülisamba looklevas jõesängis. See on omalaadne puudutuste palveränd, mis viib iha templisse. (lk 132) • Angie võttis rüü seljast ja ronis mehe peale. Ta jälestas, kuidas mees sundis teda seda tegema; ise lesides, üks käsi pea all, sigaretti suitsetades ja jälgides, mismoodi naine püüab ta sugutit piisavalt kõvaks ajada, et seda endale sisse torgata. Kui mees sigareti ära paneks ja püüaks veidi keskenduda, ehk õnnestuks see siis paremini.
  • J. A. Jance, "Kõrbelõõsk", tlk Karin Suursalu, 1994, lk 87 • Teisega, ühe Tõnuga, elasin kohusetundest isegi kuu aega koos ja meie vahel toimus teatav rutiinne seksuaalne läbikäimine, mille vältel mõlemad püüdsid juuresolevalt kehalt leida mõningaid oma fantaasia elemente. Kes otsib, see leiab. Seks on kahtlemata ka kompromisside, konformismi, leppimise küsimus. Ideaalid peavad nürinema, ideaalid peavad hävima.
  • Emil Tode, "Raadio", Tallinn: EKSA, 2002, lk 314


 • Mees vangutas hämmastunult pead. "See ei ole küll moodus, kuidas selle asjaga tegeleda. Kuidas sa ennast hommikul tundnud oleksid?"
"Palju paremini," ütles Jane tõsiselt. "Seksuaalvahekord on väga tervislik trenn ja nahale kasulik."
"Nagu ka jooksmine. Jane, Jane, kas sul pole üldse mingeid tundeid? Kas sa ei tunne end tõrjutuna, kui su külgelöömisele ei vastata, või häbi, kui vastatakse?"
Jane vaatas teda segaduses pilguga, üks sõrm kulmu juures. Siis tema nägu selgines. "Kalvinism. Just nimelt!" hüüdis ta. "Sind on kasvatatud nii, et repressiivne religioon moonutab sinu mõistust."
"Ja sind on kasvatatud nii, et naisteajakirjad moonutavad sinu mõistust. Ma arvasin tegelikult, et kogu see vabaarmastuse teema pole enam moes,״ ütles Hamish väsinult.


 • Järgmisel hommikul ärgates olin otsast otsani läbi loputatud ja rammetu. Koperdasin potitoolile, seejärel pesukausi juurde. Mu sisikond tundis ennast nagu kirnutud või. Mis tähendab, mõtlesin ma, et mind oleks justkui pekstud tömbi esemega, ja siis taipasin, et see pole tõest üldse kaugel. Kõnealune tömp ese paistiski, kui ma voodisse tagasi läksin, ja nägi suhteliselt ohutu välja. Ma heitsin selle omaniku kõrvale, kes ärkas ja vaatas mind pilguga, milles kumas mehelikku võidukust.
  • Diana Gabaldon, "Võõramaalane", 1. raamat, tlk Lauri Vahtre, 2014, lk 444


 • Meenub lugu Londoni sõbranna emast, kellele ema abielueelset nõu andis. "Ega see seks ei peagi hea olema," olevat ta julgustavalt öelnud. "Pane silmad kinni ja mõtle Inglismaa tulevikule." Eks ajad on muutunud. Samas oodatakse naistelt ikka Eestimaa lastega täitmist, olgugi et hilisem naasmine tööturule võib olla seetõttu üüratult raskem.
 • Aastaid hiljem tulid mu pikad koduteed sõpradega jutuks. Oodatud naerupahvaku asemel kohtasin hoopis mõistvaid pilke. Tuli välja, et ebausud ei olnud neile sugugi võõrad. Paljud möönsid hoopis, et tunnevad kolmeteistkümnendal reedel kerget ebamugavust, vahetavad musta kassi nähes teepoolt ning usuvad muidugi vankumatult, et kui jätad klaase kokku lüües inimesele silma vaatamata, ootab sind ees seitse aastat kehva seksi. ("Aga vähemalt seksi," rõõmustas sõber.)
 • Võiks ju arvata, et suhtumine teise kunagisse suurde kiriklikku ja ühiskondlikku tabusse ehk menstruatsiooni on nüüdseks muutunud. Ometi on seegi vaid teisenenud ja võtnud moodsamaid vorme. Nii on päevade jälgimisteenus Clue kogunud kokku tänapäevaseid mensesega seotud ebauske üle maailma. [---] Poolas levib ebausk, et päevade ajal seksides võib oma partneri ära tappa.


 • Naudi seksi, aga ära lase sellel muutuda kinnismõtteks. Välja arvatud lühikeseks ajaks teismelise, noore, keskealise ja vanana. (lk 2204)
  • Ron Padgett, "Kuidas olla täiuslik", tlk Marju Randlane, Akadeemia 12/2017, lk 2201-2206


 • Nooremandal ei olnud mahti teenri võõrikuse pärast hämmelduses viivelda, sest tal oli teisi tähtsaid asjatoimetusi. Kui kuller läinud, heitis Anno kõrvale aknakatte, mis poolenisti ette oli tõmmatud, ning eesriide küpse vilja karva narmaste all jätkas naeratav Leitar suudlust sealt, kus see ennist katkenud oli.
Et laps oli hoidja hoole all ning vabadust selle võrra rohkem, läks suudlemine sujuvalt üle hellaks ihude jagamiseks, mida nad mõlemad võtsid veel vaimustuse ja uskumatusega. Et niimoodi ka saab, et kehade omavaheline laul pole lihtsalt meeldiv või pöörane, vaid peaaegu pühalik tunne, oli uus avastus, Anno jaoks kindlasti, ent võib-olla ka Leitarile.


 • Mitte keegi ei ole õigustatud seksi saama, nii nad ütlevad. Kõik on õigustatud seksi saama, ja mitte keegi pole õigustatud seda just sellelt või tollelt saama. Kõik me oleme potentsiaalsed objektid, mitte keegi ei pea objekt olema. Eine Funktion für alle und keinen.
 • Kaunis oleks kommunism, nagu Sauter on seda kirjeldanud: küsid seltsimehelt keppi, ja seltsimees annabki. Seks robotiga võiks küll olla riigi poolt kõigile tagatud, maksuraha eest: supiköök, koolid, haiglad ja erootiline robotla. Aga keda see aitab, kui tahaksid konkreetse tibu maha lüüa.


Luule[muuda]

Vein, seks ja mullivann
ju käivad kah
kui mõnuleda parasjagu
Aga teadus teeb õnnelikuks!
Näha on!