Mine sisu juurde

Haigla

Allikas: Vikitsitaadid
Anna Sahlstén, "Haiglas" (1893)
Norah Neilson-Gray, "The Scottish Women's Hospital Royaumont' kloostris. Dr. Frances Ivens prantslasest patsienti üle vaatamas" (1920)

Haigla on koht, kus saab terveks kiiremini kui kodus, ei pea postionu ootama, sest arstid parandavad.

Proosa[muuda]

  • Me ei tohi unustada, et kui raadium avastati, ei teadnud keegi, et see osutub haiglates kasulikuks. See töö oli puhas teadus. Ja see on tõend, et teadustööd ei tohi hinnata selle otsese kasulikkuse vaatepunktist. Seda tuleb teha selle enese pärast, teaduse ilu pärast, ja siis on alati võimalus, et teaduslikust avastusest võib tõusta inimkonnale kasu nagu raadiumist.
    • Marie Curie, loeng Vassari kolledžis Poughkeepsie's New Yorgis 14. mail 1921


  • Haiglas juhtus igasuguseid imelikke asju, inimesed andsid koos isikliku pesuga ära ka oma enesekindluse ja uhkuse. Narkoosi all rääkisid nad kõige pentsikumatest elamustest ja hüüdsid agoonias nimesid, mida ükski nende omastest ei teadnud.


  • Haiguste valdkonnas on see aeg, mis jääb antiikaja tervishoiusüsteemi (termid) hävimise ning kaasaegsete haiglate tekke vahele. Arstide-nõidade aeg, piinatud ja põlatud keha aeg, kus puuduvad staadionid ning ei tegelda spordiga. Aeg, mil tekib seek, mis on esialgu varjupaik ning hiljem kinnipidamise, mitte ravimise koht.


  • Kujutlused, mis seostuvad tuberkuloosi ja hullumeelsusega, on paljus paralleelsed. Mõlema haiguse puhul on tegemist kinnise haiglaga. Kannatajad saadetakse "sanatooriumisse" (tavaline sõna tuberkuloosi­kliiniku tähistamiseks ning kõige tavalisem eufemism hullumaja kohta). Kord juba haiglasse panduna astub patsient erireeglite kahetisse maailma. Nagu tuberkuloos, nii on ka hullumeelsus omamoodi pagendus.
    • Susan Sontag, "Haigus kui metafoor. Aids ja selle metafoorid", tlk Krista Kaer, Varrak, 2002, lk 37

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel