Tuberkuloos

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Proosa[muuda]

  • Kujutlused, mis seostuvad tuberkuloosi ja hullumeelsusega, on paljus paralleelsed. Mõlema haiguse puhul on tegemist kinnise haiglaga. Kannatajad saadetakse "sanatooriumisse" (tavaline sõna tuberkuloosi­kliiniku tähistamiseks ning kõige tavalisem eufemism hullumaja kohta). Kord juba haiglasse panduna astub patsient erireeglite kahetisse maailma. Nagu tuberkuloos, nii on ka hullumeelsus omamoodi pagendus.
    • Susan Sontag, "Haigus kui metafoor. Aids ja selle metafoorid", tlk Krista Kaer, Varrak, 2002, lk 37  • "Olen aru pidanud, et ma ei ela enam kaua," ütles ema. "Võibolla on see minu viimane suvi. Selgroo närviteed ei toimi enam, varsti olen ma allkehast täiesti halvatud."
Me kõik vaikisime. Tähendab, ka prantsuse arst ei osanud öelda ema haiguse kohta midagi uut. See on tuberkuloos, selle kolle oli ebatavaline. Sellest haigusest teatakse väga vähe, õigemini teatakse ainult, et see on parandamatu.
"Valud lähevad aina suuremaks," ütles ema. "Mulle hakatakse andma morfiini. See on eriti kange rohi, mida valmistatakse oopiumist. Lõpp tuleb kerge..." (lk 24)


Kirjandus[muuda]

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo.svg
Vikipeedias leidub artikkel