Robot

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Robot

Robot on autonoomselt tegutsemisvõimeline keerukas masin või tehisorganism. Sageli kasutatakse roboteid töödes, mis matkivad inimese liikumist, taju või mõtlemist. Robotiteks nimetatakse ka inimese või looma välimust matkivaid masinaid. Tänapäevased robotid ei ole veel tasemel, kus neil oleks isiksus, tunded ja riiklikult tunnustatud õigused, kuid ulmekirjanduses kirjeldatakse sageli roboteid, kelle tehisintellektiga need kõik kaasnevad.

Proosa[muuda]

  • Automaatse käitumiseni on raske jõuda – me allume me oma tunnetele või ratsionaalsele arutluskäigule, ja on raske öelda, kust algab vaba tahe. Ühelt poolt determineerib loogiline arutluskäik sammud, jätmata võimalust otsustada teisiti, kui näeb ette ratsionaalne järeldus. Sellele vastandub näiliselt tunne, mille järgi talitada. Kuid nii, nagu on ette määratud loogilise arutluskäigu tulemus, on seda ka emotsionaalse otsuse oma. Väärtused, mida kanname, on tihti pärit lapsepõlvest ning lapsepõlve mõju teadvustamata käitume nagu robotid.
  • [Roboti rollist teatrilaval:] Muidugi oli väga huvitav töö Rops. Veldaga tegime. Seda saabki ainult kahekesi koos teha, kui on olemas kaks väga sarnast näitlejat. Seda peab partneriga tegema. Sest ma pean ju täpselt teadma, mida teeb partner, tema annab mulle programmi. Väga ilus töö oli. Raske oli küll. Tollal me ei teadnud neist roboteist eriti midagi, aga kõik sai ikka välja uuritud, kui tehniline võib ja peab olema, et oleks usutav, et oleks robot. Nüüd ei ole robot enam mingi ime! (lk 12)

Luule[muuda]

Rooste sööb väljale unustet sahka.
Keldreist õuele valguvad rotid.
Tänavail õgivad üksteist nahka
tuldsülitavad robotid.


Robootika põhiseadused[muuda]

USA ulmekirjaniku Isaac Asimovi teostes kirjeldatud robootika kolm põhiseadust:

1. Robot ei tohi oma tegevuse ega tegevusetusega inimesele kahju teha.
2. Robot peab alluma inimese antud käsule, kui see ei lähe vastuollu esimese seadusega.
3. Robot peab kaitsma oma olemasolu, kuni see ei ole vastuolus esimese või teise seadusega.
  • Esmakordselt ilmusid need 1942. aastal Asimovi lühijutus "Runaround", hiljem kasutas Asimov neid paljudes teostes ning lisas ka nullinda seaduse:
0. Robot ei tohi oma tegevuse või tegevusetusega inimkonnale kahju teha.

Allikata[muuda]

  • Veel keerulisem küsimus minu jaoks on see, et kui meil on inimnäolised, inimkujulised robotid – mida nendega teha võib?
  • Näha on, et praegu on inimeste ootused sellised, et kui robot näeb välja nagu koer, kõnnib ringi, jagab meile šokolaadi, siis suhtlen ma temaga nagu koeraga.

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel