Jalgrattasõit

Allikas: Vikitsitaadid
Jalgrattur, kel on kiire
Tour of Estonia
Natalia Gontšarova, "Jalgrattur" (1913)

Jalgrattasõit on tegevus, mida harrastatakse jalgratta seljas. See võimaldab liikuda kiiresti omal jõul punktist A punkti B. Seda võidakse harrastada ka spordi eesmärgil, kus kiirustamine täidab eelkõige vaid meelelahustuslikku eesmärki ning mitte reaalset vajadust jõuda punkti B.

Proosa[muuda]

  • Las ma ütlen teile, mida ma arvan jalgrattasõidust. Ma arvan, et see on teinud naiste iseseisvuse heaks rohkem kui miski muu kogu maailmas. Ma seisan ja rõõmustan iga kord, kui näen naist rattal mööda sõitmas. See annab naisele vabaduse ja enesekindluse tunde. See paneb ta tundma end sõltumatuna. Sel hetkel, kui ta sadulasse istub, teab ta, et temaga ei juhtu midagi halba, kuni ta rattalt maha ei tule, ja ta põrutab minema nagu vaba, piiramatu naiselikkuse võrdkuju.


  • Ent vaevalt oli seltskond toibunud sellest esimesest sensatsioonist [naissoost postiülem], kui teda tabas veel rängem vapustus. Ilusatele siledatele tänavatele ilmusid häbitud olevused: naisjalgratturid, kes söandasid paljastada pool säärt. Meil kodus seda asja nii traagiliselt ei võetud, sest vanaema leidis, et naistel on õigus teha kõike seda, mida nad hästi suudavad, ja ka mu ema sõitis rattaga.
Mõned teised ei olnud nii suuremeelsed; elatanud krahvinna Szapáry laskis aednikul kive korjata ning aialauale laduda. Siis istus ta heki taga ja varitses naisjalgrattureid. Kui mõni selline häbitu olend mööda sõitis, vuhises talle kivirahe järele, ning vana krahvinna kisendas kõigest jõust: "Häbitu! Häbitu!"


  • Kui piki maanteed sõidab jalgratas, on tunne, et loodus on endale ette pannud prillid. (lk 35)
  • Jalgratta pedaalid lõikavad kauguste juukseid. (lk 45)


  • [Mu Armas Härra:] Teadus, mu armas härra, on nagu jalgrattasõit. Kui sa selle kord ära õpid, ei unusta sa seda enam mitte kunagi.
  • Ükskõik mis suunas te sõidate, on see ülesmäge ja vastutuult.
    • Rattasõidu seadus, rmt: Arthur Bloch, "Murphy seaduste täielik kogu". Tõlkinud Toomas Niit. Tallinn: Ersen, 1999, lk 203


Vaata ka[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel