Mine sisu juurde

Diktaator

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Ent veelgi hullem on teaduse allutamine võhiklikele eelarvamustele diktaatorite valitsetavates riikides. Järelevalvet teostatakse seal eelkõige rassi ja kultuuri käsitlevate raamatute üle. Kuna trükkida ei lubata midagi, mis on vastuolus valitseva kliki asjatundmatute uidude ja eelarvamustega, siis ei saa olla usaldusväärset teadust. Kui kirjastaja, kelle uhkuseks oli varem teadusraamatute arv ja väärtus, kuulutab oma kalendris välja raamatu, mis üritab tõestada rassilise segunemise ohutust, kuid tühistab selle diktaatori võimule tulles; kui suuri entsüklopeediaid kirjutatakse ümber vastavalt aegunud uskumustest lähtuvatele korraldustele; kui teadlased ei julge või ei tohi avaldada ettekirjutatud õpetustega vastuolus olevaid uurimistulemusi ning teised - kas edendamaks isiklikke majandushuve või pimestatuna ohjeldamatutest tundmustest - järgivad ettenähtud teed, siis ei saa nende väiteid mitte kuidagi usaldada. Intellektuaalse vabaduse mahasurumine lööb hingekella teadusele.
    • Franz Boas, "Primitiivne teadvus", tlk Margit Rennebaum, 2013, lk 7-8, eessõna, 1938


  • See on ajaloo kõikidele diktaatoritele ühine: nad tahavad olla surematud, ja kui see ei õnnestu, siis peavad kõik teised kärvama koos nendega.
  • Meil siin, läänes, on raske tunnistada, et kui ülejäänud Euroopa on üles ehitanud demokraatliku, õiglase ja rahumeelse korra, siis Venemaa on jäänud pidama aastasse 1939. Et kusagil on uhkes üksinduses diktaator, kes sepitseb ebainimlikku sõda. Diktaator, kes peaks kuuluma ajalooraamatutesse, on tegelikult võimul.

Luule[muuda]

Sulatõrvana kuuma viha küttis
armukadeduspiinade kõrvetav leek.
Ülekeevat südant tundus mootori rütmis,
ülekoormat mootorit südame sees.

Ainsaks närvipuntraks sõlmund oli keha,
soontes kihutas ringi umbne turm.
Üht jätta, teist võtta polnud enese teha.
Diktaatorit kõikvõimsat etendas surm.

  • Paul Viiding, "Surmaratsur", rmt: koguteos"Arbujad", 1938, lk 265

Vaata ka[muuda]