Allutamine

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Allutamise psühhodünaamika uurimine, lähtudes sadistlikust isiksusest kui äärmuslikust juhtumist, näitab, et allutamine pole vastuseks lihtsalt erinevusele, konfliktile või isegi ebavõrdsusele per se, vaid ebavõrdsusele, mille muudab ähvardavaks kujutlus erinevuste täielikust kadumisest. Lühidalt, allutamine on vastus teise jõuetusega kaasnevatele ohtudele - vastus, mille on tinginud isiku enda eristumise- ning iseseisvuspüüete läbikukkumine. Allutamine tagab erinevuste lahustumatuse, tõlgendades igasugust erinevust ebavõrdsusena, mida teravdab pealesunnitud vertikaalne distants.


  • Ent veelgi hullem on teaduse allutamine võhiklikele eelarvamustele diktaatorite valitsetavates riikides. Järelevalvet teostatakse seal eelkõige rassi ja kultuuri käsitlevate raamatute üle. Kuna trükkida ei lubata midagi, mis on vastuolus valitseva kliki asjatundmatute uidude ja eelarvamustega, siis ei saa olla usaldusväärset teadust. Kui kirjastaja, kelle uhkuseks oli varem teadusraamatute arv ja väärtus, kuulutab oma kalendris välja raamatu, mis üritab tõestada rassilise segunemise ohutust, kuid tühistab selle diktaatori võimule tulles; kui suuri entsüklopeediaid kirjutatakse ümber vastavalt aegunud uskumustest lähtuvatele korraldustele; kui teadlased ei julge või ei tohi avaldada ettekirjutatud õpetustega vastuolus olevaid uurimistulemusi ning teised - kas edendamaks isiklikke majandushuve või pimestatuna ohjeldamatutest tundmustest - järgivad ettenähtud teed, siis ei saa nende väiteid mitte kuidagi usaldada. Intellektuaalse vabaduse mahasurumine lööb hingekella teadusele. (lk 7-8, eessõna, 1938)
    • Franz Boas, "Primitiivne teadvus", tlk Margit Rennebaum, 2013


  • Pioneerilikus järeleandlikus vanuses võib uhkusest ja häbist nagu plastiliinist voolida mis tahes riiklikule ideoloogiale meelepärase organisatsiooni. "Ole valmis!" – "Alati valmis!" – see loosung on tugevam kui tema peidetud tähendus. Tahes-tahtmata saab sinust ettur, sõdur, ori, alluv – sind väänatakse, nagu tahetakse.
  • Sada aastat tagasi otsustati laste juuksed ühetaoliselt lühikeseks lõigata ja sellest ajast peale pole meil isiksustele toetuvat poliitilist kultuuri, see-eest on aga ülipeen allutamise praktika. Meie laigulisemustrilistel päevadel on kõik need tagajärjed eriti nähtavad, peaaegu nagu häbitu viirastus – aga kui juba on näha, siis ongi hea, me kordame kõike, niisiis otsustati, et kordame ka seda.