Teadlane
Mine navigeerimisribale
Mine otsikasti
Teadlane on inimene, kes teeb teadustööd.
- Teadlased paistavad tavaliselt silma liigse tundlikkusega ja vaimustuvad sama kergelt kui kunstnikud ja luuletajad.
- Kuni teadlased saavad otsida tõde kõikjalt, kuhu nende otsingud neid viivad, jätkub uute teaduslike teadmiste voog neile, kes rakendavad seda praktiliste probleemide lahendamiseks.
- Vannevar Bush (1945)
- Clarke'i esimene seadus: Kui silmapaistev, ent vana teadlane väidab, et miski on võimalik, siis on tal peaaegu alati õigus. Kui ta väidab, et miski on võimatu, siis on väga tõenäoline, et ta eksib.
- Arthur C. Clarke, "Hazards of Prophecy: The Failure of Imagination", rmt: "Profiles of the Future" (1962)
- Võib-olla vajab omadussõna "vana" täpsemat määratlust. Füüsikas, matemaatikas ja astronautikas tähendab see vanemat kui 30 eluaastat; teistes teadusharudes lükkub seniilsuse avaldumine vahel edasi neljakümnendatesse eluaastatesse. Mõistagi leidub sellest hiilgavaid erandeid; ent nagu iga värskelt kolledži lõpetanud teadur teab, ei ole viiekümnenda eluaasta piiri ületanud teadlastest kasu muuks kui juhatuse koosolekuteks, ning nad tuleks iga hinna eest laborist eemal hoida!
- Arthur C. Clarke, "Hazards of Prophecy: The Failure of Imagination", rmt: "Profiles of the Future" (1962; täiendatud trükk 1973)
- Keerulised vastused on tihti häirivalt keerulised. Kui mõttekäiku ei suudeta jälgida, siis tundub see pudrutamisena. Nii juhtub, et teadlase juttu peetakse nõiduseks ja nõia juttu tõeks – sest nõid ei pudruta, tema räägib lihtsalt ja selgelt. Mõnele pole rohkem vajagi. Teadlane hakkab ette tooma detaile ja seletama, miks see või teine niimoodi on. See muutub mõnele tüütavaks.
- Kui inimene tahab kindlaid vastuseid, siis peab ta pöörduma religiooni poole. Teadlase elu juurde kuulub pidev kahtlemine.