Mine sisu juurde

Platon

Allikas: Vikitsitaadid
Platonit kujutav herm (Berliin, Altes Museum)

Platon (umbes 427 eKr Ateena – umbes 347 eKr Ateena) oli vanakreeka filosoof.

Allikata tsitaadid[muuda]

Tema kohta[muuda]

  • Vanas Austrias oli kõik võimalik, ma sain loa ning nüüd pidin mina, kes ma olin pikka aega Venemaal "austerlanna" olnud, viibima Austrias "venelannana".
"Ärge ainult patsifistlikke kõnesid pidage!" hoiatasid mind tuttavad Davosis. Ka isa kirjutas: "Ära jumalapärast räägi pommiheitmisest ning ära ütle, et kõik valitsused tuleb üles puua."
Nõnda sõitsin, head soovitused kaasas, "vaenlase" riiki.
Piiril juhtus esimene "intsident". Mu raamatute seas olid Shakespeare'i köide ja Platoni "Vabariik". Mõlemad raamatuid äratasid kontrollivate ametnike kahtlust.
"See on inglane," ütles üks, vaadates Shakespeare'i raamatut raevuselt, "seda ei tohi üle piiri viia."
Mainisin tagasihoidlikult, et autor on juba sajandeid tagasi surnud.
"Sellegipärast on ta inglane. Raamatut ei tohi sisse tuua."
Platonit uuriti igast küljest, ametnikud ei osanud seisukohta võtta. Viimaks leidis üks neist kirjastuse: Georg Müller, München. Ta ütles kolleegile: "Kirjanik on baierlane, selle raamatu võib kaasa võtta."
Shakespeare deponeeriti piiripunkti Šveitsi poolel, "baierlane" Platon tohtis Austriasse sõita. (lk 128)


  • Ma mõtlen, aga ei või öelda, et meil Rootsis ei ole ju erilist rassi, kelle kallal noorsugu end välja võiks elada. Kui valged lapsed siin teenijaid jalaga togivad, ei paista see silma. Mul ei olnud peale Gerda kedagi togida, ja valgel nahal on sinised plekid hirmus hästi näha.
"Ära unusta, et kui kreeka kultuur oli õitsengu tipul, peeti orje. Platon rajas oma Riigi endastmõistetavale eeldusele, et üks klass on määratud orjatööd tegema. Kui see lääne kultuuri korüfee sellest lähtus..." (lk 85)

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel