Mine sisu juurde

Uskumus

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

 • Ruthi juures ilmnes tavaline ühekülgsus, mis paneb inimolendid arvama, et nimelt nende nahavärv, uskumus ja poliitika on parimad ja et teiste, üle maailma laialipillatud inimeste vastu pole saatus nii helde olnud. Just seesama kitsarinnalisus sundis vanu heebrealasi jumalat tänama, et see ei lasknud neil naistena sündida, ja saadab tänapäeva misjonäre maailma otsa jumalaid ümber vahetama. Ja seesama tunne äratas Ruthis soovi kujundada see teisest elulahtrist pärit mees ümber niisuguseks nagu need, kes elasid Ruthi enda lahtrikeses.
  • Jack London, "Martin Eden", tlk Lia Rajandi, 1963, lk 73, VIII ptk


 • Inimese elulugu on eelkõige kohanemine nende mustrite ja standarditega, mida tema kogukonnas traditsiooniliselt edasi antakse. Tavad, mis teda sündides ümbritsevad, vormivad tema kogemust ja käitumist algusest peale. Rääkima hakates on ta juba oma kultuuri pisike esindaja ning kui ta suureks kasvab ja suudab oma kultuuri tegevustest osa võtta, on selle harjumused ühtlasi tema harjumused, selle uskumused tema uskumused ja selle jaoks võimatud asjad on ka tema jaoks võimatud. Ta jagab neid kõigi samasse rühma sündinud lastega ja ükski mõnesse maakera teisel poolel asuvasse rühma sündinud laps ei suuda kunagi omandada neist isegi tuhandikku.
  • Ruth Benedict, "Kultuurimustrid", tlk Tõnu Ülemaante, EKSA, 2016, lk 26


 • Veel selle sajandi algul keelasid eeskirjad naisi astumast Põhja-Ameerika suhkrutehastesse, kui neil oli see, mida anglosaksid nimetavad needuseks (the curse), sest siis pidi suhkur mustaks minema. Saigonis aga ei kasutata naisi oopiumi valmistamisel, sest menstruatsioon rikub toote, muutes selle mõruks. Sellised uskumused elavad veel paljudes Prantsuse maakohtades. Iga perenaine teab, et majonees ei õnnestu, kui tal endal või mõnel ligiduses oleval naisel on menstruatsioon.
  • Simone de Beauvoir, "Teine sugupool", tlk Anu Tõnnov ja Mare Mauer, 1997, lk 142-143, ptk "Müüdid"


 • "Isa, ütelge neile, et see tuleb edasi lükata. Ma lähen talle järele niipea, kui maad katab korralik lumevaip ja õnnis torm kõik laevad nende sadamaisse piitsutab."
"Ma ei saa seda teha," vastas Shrewd kahetsevalt. "Ka neil seal üleval mägedes on oma uskumused. Talvel sõlmitud abielu toob kehva lõikuse. Sa pead võtma ta kas sügisel, kui põlde koristatakse, või kevadel, mil nad oma väikestele maalapikestele külvavad."
"Ma ei saa. Selleks ajaks, kui kevad nende mägedeni jõuab, on ilm siin juba selge ja laevnikud meie ukselävel. Nad peaksid seda ju ometi mõistma!" (lk 387)
 • Robin Hobb, "Salamõrtsuka õpilane". Tõlkinud Kaaren Kaer. Varrak, 2000


 • [Simon Darcourt:] Küllap on nii, et kui legendid ja unustatud uskumused muutuva kellegi põhiliseks ja siiraks huvialaks, siis ei tohiks ta üllatuda, kui mõni legend tungib ta ellu ja vallutab ta meeled.


 • Kui teadus tõestab, et mõni budistlik uskumus on väär, siis tuleb budismil muutuda. Minu nägemust mööda jagavad teadus ja budism ühist püüdlust tõe ja tegelikkuse mõistmise järele. Õppides teaduselt tegelikkuse aspektide kohta seal, kus selle arusaam võib olla kaugemale jõudnud, rikastab budism minu meelest ka omaenda maailmavaadet.


 • Naise seksuaalsust piirava võrgu tagant kumab läbi poliitika esmane eesmärk: kujundada mehelik loomus asotsiaalseks, loomusunniliseks, jõhkraks. Ja vägistamine on eeskätt vahend tõekspidamisele: mehe iha on temast tugevam, ta ei käi sellest üle. Veel tänagi öeldakse sageli "tänu litsidele on vähem vägistamist", justkui ei suudaks isased end vaos hoida, nad ju peavad end kuskil tühjaks laskma. See on poliitiliselt konstrueeritud uskumus ja mitte loomulik paratamatus - või tung nagu meid tahetakse uskuma panna. Kui testosteroon teeks neist talitsematute tungidega loomad, siis nad ju tapaksid sama kergekäeliselt, nagu vägistavad. Sellest on asi kaugel. Meesdiskursus kubiseb obskurantismi jääknähtudest. Vägistamine, see taunitav tegu, millest ei tohi rääkida, koondab terve hulga põhjapanevaid uskumusi mehelikkusest.


 • Osa loodusteadlasi peab ennast filosoofidest paremateks filosoofideks, sest nende arvates on kõik oluline seletatav loodusteaduslikult. Filosoofiasse süüvimine võib paljastada teadlasele tema usu naiivsuse ja ta võib hakata selles kahtlema. Oma rumaluse tajumine sunnib teadlast valima mingi hoiaku, nt: (i) skeptiku tee – muutuda skeptikuks, kusjuures teadustööd võib pragmaatilistel kaalutlustel jätkata; (ii) järjekindla teadlase tee – leida filosoofiast sobivaid argumente füsikalismi kaitseks ning vältida ebamugavaid alternatiive; (iii) pragmaatiku tee – käsitleda teadust tulemusi tootva süsteemina; (iv) unistaja tee – tunnistades oma rumalust, valida teadlikult sellised uskumused, mis võimaldavad tal jääda tõeotsijaks.


 • [Renée:] Et ma olen harva kena, ehkki alati viisakas, siis ei meeldi ma inimestele eriti, kuid ometi mind sallitakse, kuna ma vastan nii hästi sellele, mida ühiskondlikud uskumused on majahoidja paradigmasse koondanud - olen üks neid hammasrattaid, mis hoiab liikumises suurt illusiooni, mille kohaselt elul on kerge vaevaga dešifreeritav mõte.


 • Talv oli lumine, seepärast polnud vajadust käia allikast vett toomas. Anatolia ammutas ämbritesse lund, osa jättis ööseks seisma - joogiks ja söögitegemiseks -, aga teise osa ajas ahju peal kuumaks ning kasutas seda pesu ja nõude pesemiseks. Neljapäeval ja reedel tuli solk verandale viia, et see külmas maha jahtuks, ja alles siis minema kallata. Iidse uskumuse kohaselt, mida maranlaste vääramatult järgisid, ei tohtinud kuuma vett neljapäeval ja reedel maha valada, et mitte Kristuse jalgu põletada.


 • Niisiis ei tunne ebausud ajalisi ega kultuurilisi piire, ulatudes antiikajast tänapäeva ning lähtudes nii religioossetest uskumustest kui ka praktilistest vajadustest. Ja nagu kõik muu siin ilmas, peegeldavad ebausudki varjatult ühiskonna võimujaotust.
 • Nii räägivad ebausud laiemalt meie ajaloost – võimusuhetest ja sellest, mida tembeldatakse ühel ajahetkel õigeks või valeks. Kusjuures, need uskumused töötavad ilmselgelt naiste ja teiste marginaliseeritud rühmade esindajate kahjuks.
 • Stereotüüpselt peetakse naisi ebausklikemaks kui mehi, isegi kui info selle kohta on vastukäiv. Küll aga leidis British Psychological Society uuring, et naisi mõjutavad halvad ended rohkem kui mehi. Kahtlustan, et ka siin võib põhjus taanduda võimujaotusele – kuna naised on ühiskondlikult nõrgemal positsioonil, on nad ka sedavõrd ebakindlamad.


 • Meritokraatia suurim moraalne läbikukkumine on uskumus, et sinu edukus, sinu kõrgem positsioon ühiskonnas teeb sind mingis põhjapanevas tähenduses ülemaks.
  • Fareed Zakaria, "Kümme õppetundi pandeemiajärgsele maailmale", tlk Kaido Kangur, 2022, lk 74