Harjumus

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Harjumus on tegevus, mis on korduva sooritamise (sealhulgas õppimise) teel muutunud automaatseks või tavapäraseks.

Proosa[muuda]


 • Omaette vaatlemist väärib see, et harjumus võib täielikult armastuse kohale tulla; harjumus ei nõua mitte niivõrd sarmikat kui mõnusat koosolu. Et teha lõpp sisseharjunud vahekorrale, selleks on palju vaja; selline vahekord peab vastu kõigele ebameeldivale; meelepaha, vastumeelsus, raev ei suuda midagi tema vastu, ta elab üle põlguse ja vihkamise. Ma ei tea, kas ühelgi romaanikirjanikul on õnnestunud midagi sellesarnast täiuslikult kujutada. (lk 19)
 • Kellelegi ei meeldi lugeda muud kui seda, millega ta mõningal määral on juba harjunud; tahetakse tuntut ja harjumuspärast muudetud vormis. Siiski on kirjapandul see eelis, et ta kestab ja saab oodata aega, mil talle on määratud mõju avaldada. (lk 39-40)
 • Kes väära kujutlusega harjub, sellele saab iga eksitus teretulnuks. (lk 71)


 • Eelkõige tulekski mõelda sellele, kuidas muuta tähendusi. Meediakampaaniaid ja reklaame on nii sotsiaalmeedia kui ka televisioon täis, aga inimesed käituvad ikka oma harjumuste kohaselt.
 • [Harjumuste muutmistest kampaaniatega:] Kõiki neid juhendeid võidaks lugeda ja nende järgi talitada, aga seda ei tehta kunagi, vähemasti mitte kogu nimekirja järgi. Kui ollakse varem kusagilt midagi ostnud või mõnda firmat usaldatakse, siis mõjutavad need otsust rohkem kui kampaaniad.


 • Soov olla ilmaasjadega kursis eeldab mitmekülgset meediakasutust, mis omakorda toob kaasa suurema ökoloogilise jalajälje.
Näiteks nägime analüüsis, et kui säästjatest ostab raamatuid sageli või regulaarselt 17 protsenti, siis mittesäästjatest vaid 1 protsent. Samas ei osta raamatuid praktiliselt üldse 13 protsenti säästjatest ja 61 protsenti mittesäästjatest. Säästja pole loobunud ka arhailisest harjumusest lugeda paberile trükitud ajalehte ja kasutavad nii ka lehetootmise ressursse topelt – loevad teistest rohkem nii paberil kui elektroonilisi ajalehti. Vaid 4 protsenti säästjaist ei loe üldse ajalehti, mittesäästjate seas on see viiendik ehk 20 protsenti.
Samas peetakse paberile trükitud ajalehtede ja raamatute lugemist endiselt raiskavamaks kui elektrooniliste alternatiivide eelistamist. Kuid ka tehnoloogiliste seadmete tootmisega kaasneb suur surve metallide kaevandamiseks (maa muust kasutusest väljalülitamine, töötlemise energiakulu).


 • Hommikumantli hõlmad vaheliti tõmmanud, läks ta kööki ja lülitas sisse "Krupsi" kohvimasina, mis oli juba hommikul kell üheksa valmis pandud ja laual ootamas. Kui Tony hommikul ärkas, tahtis ta alati sigaretti, seksi ja tassi kohvi — ja seda kõike just niisuguses järjekorras. (lk 87)

Allikata[muuda]

 • Kõigepealt tekivad meie harjumused, ning harjumustest tekime meie.
  • Charles C. Noble

Vanasõnad[muuda]

 • Nägin unes tuhandet uut rada... ärkasin üles ja käisin oma vana rada edasi.
 • Vanad harjumused on kui rauast särgid.
  • Jugoslaavia vanasõna

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel