Ajaleht

Allikas: Vikitsitaadid
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Francis Luis Mora. Metrooreisijad New Yorkis (1914)

Ajaleht on perioodiline väljaanne, millel on ajakirjanduslik sisu, sh uudised, intervjuud, artiklid jmt. Ajalehed ilmuvad traditsiooniliselt paberil, paljud ajalehed ilmuvad tänapäeval ka internetis.


 • Ajalehtede maailm äratab minus õudu - lisaks kõigele sellele, mis paneb vihkama ajalehte, seda inimliku labasuse stiihiat! - vihkan ma ajalehte tema salakavaluse pärast, õeluse pärast, mis peitub neis sirgetes trükiridades.


 • Kui näiteks Chicagos variseks kokku kahekümne kahe korruseline maja ja see meile teatavaks tehtaks, võpataksime oma sisemuses, kuid üsna varsti ei mõtleks enam sellele. Et see nii on, et faktid kui faktid, isegi siis, kui nad on läbi imbunud publitsistlike ja erakondlike tuleriitade hingematvast suitsust, ei kõiguta mingil määral meie elu- ja mõttelaadi, kinnitab ka see, kui meenutame külmaverelist tähelepanu, millega me ajalehe läbi vaatame, mäletamata järgmisel päeval, mida me täna lugesime, kuigi see, mida me käes hoidsime, polnud midagi muud kui maailma südametukse, võitlus ja elu, mis esitati meile samal kombel kui restoraniarve.
  • Aleksandr Grin, "Sädelev maailm" (tlk M. Käbrik, Tallinn 1972, lk 77)
 • Aga miski pole vanem kui eilne ajaleht ja miski pole aegunum kui äsja läbielatud ajalugu. Muuta saab seda niisama vähe kui tuhande aasta eest sündinud asju. Aga samal ajal pole meil sest ka mingit ülevaadet, kõige vähem erapooletut ülevaadet.
 • Paraku oli mõningaid ajalehti täiesti võimatu lugeda, sest need olid otsast otsani valesid täis. Siis võttis kodanik Koni pliiatsi kätte ning asus parandusi tegema. Ta muutis nimisõnu, määrsõnu ja omadussõnu, lühendas või pikendas lauseid, kirjutas sageli artiklitele uued pealkirjad ja mõtles peaaegu alati välja uued lõpud. Ta võis ühe lehe kallal päev läbi ränka vaeva näha, ent kui kõik vead viimaks parandatud olid, luges ta lehe uuesti läbi ja saigi jälle palju targemaks.
  • Luigi Malerba, "Kodanik Koni". Tõlkinud Tiina Laats. Tallinn: Eesti Raamat, 1984
 • Kuivõrd ehedalt tajus ta ajuti ajalehe meelelahutuslikku toimet, just siis, kui elu oli jälle kord pingule tõmmatud ja vaim vajumas omaenese sügavikesse, väga ehedalt! Ajaleht ei käinud tõelise eluga kokku, see oli elust väljaronimise paber.
  • Jaan Undusk, "Kuum". Tallinn: Eesti Raamat 1990, lk 8-9
 • Ajaleht ju peegeldab tegelikku elu. Ma ei saa midagi muud eesti kultuuriellu välja mõelda või kirjeldada, hinnata ja arvustada kui seda, mis seal minust sõltumata toimub. Ma ei saa öelda teatritele, et mängige nüüd neid näitemänge, sest ajalehel on nii vaja.

Kirjandus[muuda]

Välislingid[muuda]

Wikipedia-logo-v2.svg
Vikipeedias leidub artikkel