Reklaam
Ilme
Reklaam on üks turunduse tähtsamaid instrumente, mille eesmärgiks on teavitada läbi erinevate meediate tarbijat toodetest, rakendusdest, ideedest ja selle läbi muuta reklaami sihtgrupi suhtumist, teadlikkust ja/või tarbimisharjumusi soovitud suunas.
Proosa
[muuda]- Kuna Tema on kulutamisvõimekuse embleem ja peamine kulutaja, on ta ühtlasi ka selle maailma kaupade kõige mõjukam müüja. Kõik kunagi ette võetud uuringud on näidanud, et atraktiivse naise imidž on kõige efektiivsem reklaamivõte. Ta võib istuda kaksiratsi uue auto poritiival või juveelidest lõõmavana sellesse astuda; Ta võib lamada mehe jalgadel, paitades tema uusi sokke; Ta võib väljakutsuvas poosis hoida bensiinipumpa või aeglaste liigutustega üle metsavälu tantsida, uue šampooni tõttu hiilates; ükskõik mida Ta teeb, Tema imidž müüb. Meie tsivilisatsiooni günolaatria on kirja pandud plankudele, kinoekraanidele, TV-sse, ajalehtedesse, ajakirjadesse, konservikarpidele, pakenditele - kõik pühendatud valitsevale jumalusele, feminiinsele fetišile. Tema dominioon ei too siiski kaasa naiste valitsust, sest Tema ise ei ole naine.
- Germaine Greer, "Stereotüüp", tlk Maris Müürsepp, rmt: "VTK-raamat", Tartu: Eesti Kirjandusmuuseum, 1999-2004 (artikkel raamatust "A Cultural Studies Reader. History, Theory, Practice", London, 1995; katkendid Greeri teosest "The Female Eunuch", 1970)
- Me asume teele reedel täpselt kell viis, ütles Marina. Ta seisis teleri ees ja nõudis tähelepanu. Ekraan vilkus tema taga, reklaamid, mis kehastasid nende esimest suuremat pettumist Ühendriikides. Kuidas küll inimesed nende pidevate katkestustega lepivad? Nii ei saa ju saateid vaadata. Nad uurisid inimestelt, sõpradelt ja naabritelt, kas oleks võimalik oma televiisorit ümber seadistada või maksta kellelegi selle eest, et reklaame enam ei näidataks. Kui demokraatia sunnib kõiki neid idiootlikke reklaame ära vaatama, siis pole see demokraatia nende jaoks. Te ei pea neid vaatama, ütlesid sõbrad ja naabrid. Te võite sel ajal võileiba teha või pissil käia. Põieprobleemid on selles riigis tõeliselt nakkavad.
- Jelena Ahtjorskaja, "Paanika kohvris", tlk Ehte Puhang, 2015, lk 58
- Pildimaagial on tohutu vägi ja suure väega kaasneb ka suur vastutus. Selle väe väärkasutust, n-ö musta maagiat näeb näiteks reklaamitööstuses, mis on kasutanud seda ületarbiva ühiskonna loomiseks. Meie ümber käib pidev infosõda ning selle sõja tallermaaks on meie enese teadvus. Tänavakunst on teatavat sorti vastupanuvõitlus orjastatud teadvuse vabastamiseks.
- Edward von Lõngus, intervjuu: Iiris Viirpalu, "Edward von Lõngus: tänavakunst on parim viis oma sõnumi levitamiseks". Intervjuu Edward von Lõngusega. Edasi, 22. aprill 2020
Allikata
[muuda]- Riigi ideaalidest saab teada sealsete reklaamikuulutuste järgi.