Mine sisu juurde

Moraal

Allikas: Vikitsitaadid

Moraal on ühiskonnas või kogukonnas aktsepteeritud käitumisnormide, tavade ja seaduste kogum, mis on seotud kultuuri ja elulaadiga.

Proosa[muuda]


 • Iga inimese kohustus on levitada moraali väljaspool teda ennast nii hästi, kui ta teab ja oskab, s.t hoolitseda selle eest, et igaühel oleks sama hoiak kui temal... Sellest järeldub, et moraalse kogukonna kui terviku lõppeesmärk on luua moraaliasjades üksmeel.


 • On ainult üks kategooriline imperatiiv ja see on järgnev: toimi vaid sellise maksiimi alusel, millest võid samaaegselt soovida, et see oleks üleüldine seadus. • Meie ajal kuuleb nii sageli kurtmist üha kasvava ebamoraalsuse üle, ja ometi ei tea ma, et kedagi, kel selleks lusti, takistataks seda enam ja seda suurema auga moraalne olemast. • Moraal on iseloom ja ülalpidamine, mida nõuab see ringkond või kogukond, millesse inimese elu on sattunud. See näitab, kui palju head inimesed meilt nõuavad.


 • Maailm oleks palju parem paik, kui vaev, mida nähakse kõige teravmeelsemate moraaliseaduste väljahaudumiseks, kulutataks kõige lihtsamate teostamisele.


 • Seal, kus meie pärani silmi vahtima jääme, pilgutab moraal silma.
  • Karl Kraus, "Aforisme". Valinud ja tõlkinud Krista Läänemets. LR 31/1999, lk 45


 • Ja täie vastutustundega oma sõnade eest ütlen ma, et kristlik religioon oli ja on oma kirikute kaudu organiseeritud kujul kõlbelise progressi peavaenlaseks maailmas.


 • Moraal on teooria, et iga inimese tegu peab olema õige või väär ning et 99% neist on väärad.


 • Inimkonna uhke tee Kaini nuiast vesinikupommini ei ole moraalse mõõdupuuga mõõtes pikem kukesammust.


 • Teatavasti ei sünni keegi meist valmis moraalinormidega: need kujundatakse elu jooksul - kogemuste ja tegude põhjal ja ka võõra kogemuse põhjal, kui see sarnaneb meie kogetuga; seega võrdub meie kõigi moraalne universum varasemate kogemuste summaga ja kujutab teatavas mõttes eluloo kokkuvõtet.
  • Primo Levi, "Hingetõmbeaeg". Tõlkinud Mailis Põld. Vagabund, 2004, sari "Luukamber", lk 178 • Yossarian keeras aeglaselt ja asus kerge kõhklusega Milot uurima. Ta nägi lihtsat ja siirast nägu, mis ei olnud võimeline ei kavaluseks ega valskuseks, ausat ja avali nägu, kus olid suured kõõrdis silmad, roostekarva juuksed, mustad kulmud ja paraku ka punakaspruunid vuntsid. Milol oli pikk ja peenike nina, mille nuhutavad ja niisked sõõrmed olid suunatud järsult paremale, sihtides alati kõrvale sellest, kuhu ülejäänud tema vaatas. See nägu kuulus kalestunult ausale inimesele, kes suutis oma vooruse aluseks olevaid moraalipõhimõtteid rikkuda sama vähe kui end jäledaks kärnkonnaks moondada. Üks neist moraalipõhimõtetest ütles, et kunagi ei ole patt küsida nii palju, kui nõudlus lubab. (lk 84)
 • [Kolonel Korn Yossarianile:] Ma tõega imetlen sind pisut. Sa oled kõrge moraaliga arukas inimene, kes on võtnud väga julge seisukoha. Mina olen täielikult moraalilage arukas inimene, seepärast olen ma ideaalne inimene seda hindama. (lk 543)


 • Me ei peaks kunagi kahtlema selles, et moraalse elu riigistamine on esimene samm totalitarismi poole.
  • Kenneth Minogue, "The Servile Mind, How Democracy Erodes the Moral Life" (2010), Encounter Books, lk 2-3


 • Nonii. See oligi siis nüüd minu lugu. Põhimõtteliselt oleks see pidanud olema minu variant narkootikumidevastasest kampaaniast või midagi taolist. Aga ma ei viitsi inimestele mingit moraali lugema hakata. Niikuinii oleks neil ükskõik. Niikuinii tahaksid nad ikka kõike ise proovida.
"Ükskord me käisime kooliekskursioonil Frankfurdi lennujaamas. See on Euroopa suurim lennujaam ja maailmas suuruselt teine. Meie giid ütles, et me tohime pildistada kõike, välja arvatud Iisraeli lennuk. Neil olid sellised turvameetmed. Hiljem selgus, et enamus sellel ekskursioonil tehtud pilte olid sellestsamast paganama Iisraeli lennukist. Saad sa aru, mida ma sellega mõtlen, Karl? Kui keegi ei oleks öelnud, et seda lennukit pildistada ei tohi, siis ei oleks nähtavasti kellelgi olnud vähimatki isu seda faking lennukit pildistada. Keelatud vili on magus, eks ole? Nuh, ja kes ütleb, et tegelikult ei ole see kõik samamoodi ka teiste asjadega siin maailmas?? Me muudkui käime ringi ja korrutame noortele, kui pahad asjad need narkootikumid on ja et neid ei tohi kohe üldse tarvitada. Aga järsku on nende faking narkootikumidega suhteliselt samamoodi? Kui täiskasvanud ja õpetajad ja kõik muud säänsed üle keskmise tähtsad tegelased ei käiks kogu aeg ringi ega kuulutaks hommikust õhtuni, et "Drugs are bad, drugs are bad!!!", siis äkki ei tekiks mõnele paganama pubekale sellist mõtetki. Saad sa aru, mida ma silmas pean? Ah, tegelikult, mida ma ikka nii väga tean. Lihtsalt turgatas pähe selline mõte."

Allikata[muuda]

 • Nagu meie enda liik parasjagu tõestada üritab, ei saa hoida samal ajal kõrgel tasemel teadust ja viletsat moraali. See kombinatsioon on ebastabiilne ja ennasthävitav.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel