Mine sisu juurde

Risk

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

 • Söör John oli küll vaevu jõudnud end linnas sisse seada, aga ometi oli tal õnnestunud koguda enda ümber peaaegu kakskümmend noort inimest ja neid balliga lõbustada. Leedi Middleton ei kiitnud niisugust asja siiski heaks. Maakohas oli etteplaanitsemata tantsupidu küll igati lubatav, aga Londonis, kus hea maine oli palju tähtsam ning seda oli palju raskem saavutada, tähendas mõne tütarlapse meeleheaks korraldatud pidu liiga suurt riski — mõelda vaid, kui saab teatavaks, et leedi Middleton korraldas väikese tantsupeo kaheksale või üheksale paarile, kus mängis ainult kaks viiulit ning pakuti ainult kergeid suupisteid!
  • Jane Austen, "Mõistus ja tunded". Tallinn: Eesti Raamat 1996, lk 120


 • [Marilla:] "Ja mis riskidesse puutub, siis on omad riskid pea kõiges, mida me siin maamunal teeme. Endagi laste sünnitamine on riskantne — ei kuku nad alati kõige paremini välja mi­dagi." • Kummuti peal seisis Sixteni gloobus. Andersile ja Kallele torkas üheaegselt pähe idee. Gloobus loomulikult! Nad vaatasid teineteisele otsa ja noogutasid heakskiitvalt.
Varasematest külaskäikudest Sixteni juurde teadsid nad juba, et gloobust saab kaheks pooleks lahti kruvida. Vahetevahel lõbustas Sixten ennast sellega ja seetõttu oli gloobus ekvaatori juurest veidi kulunud. Kui otsustada Sixteni gloobuse järgi, oli märkimisväärne osa Ekvatoriaal-Aafrikast alles läbi uurimata, sest seal laiusid suured valged laigud.
Oli loomulikult olemas risk, et Sixten juhtub oma gloobuse lahti kruvima ja leiab Suurmõmmiku, seda taipasid nii Anders kui Kalle. Kuid mis oleks Rooside sõda ilma riskita? • [Düstersteini krahvinna ja Francis:] "Kui minu suguvõsa esile tõusis, oli aristokraat inimene, kes saavutas võimu ja rikkuse tänu võimekusele, ja see tähendas uljust ning riski, mitte ettevaatlikku laveerimist reeglite rägas, mille on omaenda hüvanguks loonud inimesed, kellel pole ei uljust ega võimeid. Kas tead minu perekonna lipukirja? Oled seda üsna tihti näinud."
"Du sollst sterben ehe ich sterbe," ütles Francis.
"Jah, ja mida see tähendab? See pole mõni üheksateistkümnenda sajandi kodanlik lipukiri, kaupmehe jahune arusaam hiilgusest. See tähendab: "Sa pead hukkuma, et mina ei hukkuks." Ja mina ei kavatse hukkuda. Just sellepärast teen ma seda, mida teen."


 • [Kuningas:] "Sohilaps, Regal, on ainulaadne asi. Pane tema sõrme pitsatsõrmus ja saada ta välja ning sa oled loonud diplomaadi, kellele ei julge ust näidata ükski võõramaine valitseja. Teda saab vabalt saata sinna, kus seadusliku printsiga ei tohi riskida. Kujutle, mida kõike saab teha inimesega, kes on ja samas ei ole ka kuninglikku verd. Pantvangide vahetused. Abieluliidud. Vaikne tegutsemine. Noadiplomaatia." (lk 62)
 • "Sinu isa surm peaks olema sulle praegu ja alatiseks piisavaks hoiatuseks. Sa oled sohik, poiss. Me tähendame alati riski ja haavatavust. Me oleme alati asendatavad. Välja arvatud siis, kui me oleme hädavajalikud nende enda turvalisuse tagamiseks. Ma olen neil viimasel paaril aastal sulle päris palju õpetanud. Aga pea seda õppetundi kõige tähtsamaks ja hoia seda alati meeles. Kui sa kunagi teed nii, et nad sind enam ei vaja, siis tapavad nad su ära." (lk 145)
  • Robin Hobb, "Salamõrtsuka õpilane". Tõlkinud Kaaren Kaer. Varrak, 2000


 • Toorestest praetükkidest elamine ei olegi nii hull, kui võrrelda võimalusega, et sind ennast lõkkel praetakse*.
[Joonealune märkus:] * Pealegi elavad kõik, kes Ankh-Morporki tapamajadest pärit tooreid praetükke söövad, nii ohtlikku ja põnevat elu, et sellega jääks igaüks rahule.


 • Liustikel ronides, kui mul kassid jalas olid ja kui nägin lumesilda või lõhet, oli mul alati natuke hirm. Kuid see oli kontrollile allutatud adrenaliinist tulenev hirm, nagu ma Steve’ile ütlesin. Me teadsime, et peaaegu kõik sõltub meist endist, meie viisist edasi liikuda, meie asjatundlikkusest ja kiirusest, osavusest ja tarkusest. Oma osa oli alati ka heal õnnel, ent ausalt öeldes, kui sa ei ole valmis igal sammul riski võtma, siis ei saa alpinismi harrastada.
  • Clélie Avit, "Ma olen siin". Tõlkinud Kaja Riesen. Eesti Raamat 2016, lk 157


 • [Shelly:] "Raske on armastada inimest, kes iga päev oma eluga riskib."


 • Asi polnud selles, et inimesed väsisid ära ja läksid ära koju, vaid et otsedemokraatlikku liikumist on võimalik luua ainult siis, kui inimesed tulevad füüsiliselt kuskil avalikus kohas kokku. Kui protestimine tähendab, et sa riskid selle eest peksa saamise või arreteerimisega, siis näiteks lastega inimesed või eakamad lihtsalt ei tule. Tulevad vaid tõsiusklikud aktivistid. Niimoodi aga üleüldist liikumist ei ehita. Nii lihtne see ongi.


 • Risk, et leivalabidaga mesipuusse löödav kana lähiajal enam efektiivselt ei mune, on üsna suur.

Luule[muuda]

Oo, püha palavik täis riski,
kui palju kaitsetuid Sa lennul surmad!
Kuid alati Sus peitub miski,
mis üles kaalub Eedenigi hurmad.


Enda teha kõik. Ja mitte miski.
Maailm mängib keelte pilliga.
Olla elus - siin on õudset riski;
verd ja higi, puid ja lilli ka.

 • Juhan Viiding, "* Tuleb ette vaevalisi tunde". Rmt: üri Üdi ja Juhan Viiding. "Kogutud luuletused". Koostanud Hasso Krull. Tuum 1998, lk 459