Süsteem

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Keegi ei ole oma mõtlemises enam vaba, kui tal on süsteem. (lk 18)
  • Alati arvatakse, et inimesel, kes avaldas esimesena uue seisukoha kogu ideede süsteemi kohta, näiteks Leibnizil, peab olema mõni uus idee ka iga üksiku asja, näiteks saapasulase kohta; sellest siis suur armastus elulugude vastu. (lk 48)
    • Jean Paul, "Tähelepanekuid meie, narride inimeste kohta. Valik aforisme", tlk Krista Räni, LR 36/2004


  • [Joosep Toots:] "Üleüldse, nagu ma näen ja ennemaltki olen tähele pannud, seisab kodumaa põlluasjanduse ja karjakasvatuse peaviga sisteemi puuduses. Siin, kodumaal, ollakse väga visa vastu võtma uuendusi ja sisteemi."
"Mis asi see on, see... nagu sa ütlesid... sitsteen või...?"
"Sisteem, sisteem. Mina ütlen: sisteem. Sisteem on — kord."


  • Maailmasõja teisel aastal, 1915, ilmus Noor-Eesti album V, mis oli ühtlasi rühma juubeliväljaandeks 10-aastase kestvuse puhul. Selles, päälkirja all "1905-1915", Gustav Suits konstateerib valusa nukru­sega lääne-euroopalise kultuuri katastroofi, Noor-Eesti ihaletud inimsusideaali ja kultuuriideaali kokkuvarisemist. Meelde tuletades oma nooruslikke ilusaid unistusi, millega elu on mänginud nagu tuul pilve­dega, ta jätkab: "Meie illusioonide kokkuvõtteks kujunes tuttav hüüd­sõna "Olgem eestlased, aga saagem ka eurooplasteks!" Olime vai­mustatud euroopalisest kultuurist, kuna Euroopa röövrüütlite järel­tulijad praegust katastroofi juba järjekindlasti ette valmistasid. Taot­lesime erakondadest kõrgemale tõusmist, kuna kogu inimkond oli ja­gunenud kaheks suureks erakonnaks: kurnajad ja kurnatavad". Kapitalistlik-militaristlik süsteem – euroopalise kultuuri kalmistu. Individualistliku ilutsemise mõttetus korraga miljoneid hävi­tava ning purustava sõjasaatuse silma all. Ja nii luuletajagi peab end tunnistama "selle koletisliku korra vastaseks, mis purustab ja laastab ka Arieli riik".


  • Iga süsteem, mis põhineb usaldusel inimese vastu, pole usaldatav.
    • Gilbi mitteusaldatavuse seadused, 2 (lk 25)
  • Ehitage süsteem, mida on võimeline kasutama isegi idioot, ja ainult idioot tahabki seda kasutada.
    • Shaw printsiip (lk 26)
  • Iga kord, kui süsteem osutub täielikult määratletuks, avastab keegi lollakas midagi, mis kas muudab kogu süsteemi olematuks või avardab teda äratundmatuseni.
    • Brooke'i seadus (lk 32)
  • Igal süsteemil on omad viisid tohutute paberihulkade tarbimiseks; sotsialistlikes ühiskondades täidetakse suuri planke neljas eksemplaris, kapitalistlikes ühiskondades riputatakse üles hiiglasuuri plakateid ja pakitakse iga ese nelja kihi kartongi sisse.
    • Issawi tähelepanek paberi tarbimise kohta (lk 42)
  • Pahe koguhulk igas süsteemis on konstant. Seetõttu millegi kahanemine — näiteks vaesuse või tööpuuduse vähendamine — toob kaasa millegi kasvu, näit. kuritegevuse kasvu või õhu saastatuse suurenemise.
    • Issawi seadus pahe konserveerumise kohta (lk 49)
    • Arthur Bloch, "Murphy seadus", tlk Toomas Niit, LR 40/1982


  • Lühidalt öeldes on religioon sümbolite süsteem, mis kutsub inimestes esile tugevaid, püsivaid ja pikaajalisi meelelaade ja motivatsioone läbi eksistentsi üldise korrastuse kontseptsioonide formuleerimise ning nende kontseptsioonide rüütamise sellisesse faktuaalsuse aurasse, et need meelelaadid ja motivatsioonid näivad unikaalselt realistlikena.
    • Clifford Geertz, "Kultuuride tõlgendamine: valitud esseed", tlk Tanel Pern, 2017


  • Roosimemmel ei olnud süsteemi.
"Sa lööd oma lastekasvatuse raamatu lahti, kust juhtub. Sa ei vaata üldse, kas seal räägitakse kuueaastastest või kuuekümneaastastest. Loe ikka järjest," püüdis vanaema teda õpetada.
Roosimemm ütles seepeale, et niimoodi on palju huvitavam ja õpib ka ise rohkem.


  • Vabadus on võimalus teha valikuid ning vabadus on vastutus. Kui sul on otsustamisruumi rohkem, siis iga sentimeeter, mis sa saad otsustamisruumi juurde, saad sa ka vastutust juurde. Ja see võibolla ongi see, miks osa inimesi tunneb end olles nii vaba kui võimalik, isegi pisut õnnetuna. Sest kui sul korraga läheb halvasti, siis sa oled selles ise süüdi. Aga kui su elu on pea äärmuseni reglementeeritud, siis on ka kehv tunne, aga siis on vähemalt keegi teine süüdi, näiteks siis on süüdi süsteem.


  • Järjest rohkem näeme Eestis inimesi, kes kauplevad oma südametunnistusega, et osta pilet trammi nimega "süsteem". See on ohverdus, mida ei tohi teha. Kui Eesti sai vabaks, tundsid kõik isevärki kergendust, justkui paha vaim oleks inimese hinge pealt ära astunud. Nüüd on vanajaak taas kohal. On pikaajalised töösuhted, ministeeriumid, parteid... Inimese võlg süsteemi ees on kasvanud üüratuks. Selle hingepatoloogia määratlemiseks on kolm tunnust: see, kes istub meie vastas, ei tunne enam valu; tal puudub nägu; temaga ei saa läbi rääkida. Selliseks süsteemseks ängiks võib muutuda ülikool, riigiasutus, korporatsioon, riigikord, isegi suguvõsa.



Luule[muuda]

mind juukseidpidi kaasa viib üks mürin
ja rihmad tõmbavad mu vanasse süsteemi
kes toob mu päitsisse kui veskisse ma suren
su pluusi alt kaks valget krüsanteemi


Kui poleks pilkast ja pimedat ööd
kas tajuks valgust, mis leekima lööb
Kui poleks lollide pöörast armeed
kas tõuseks tarku, kes näitaksid teed
Süsteem on töös, see töötab pimedaski öös

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel