Mine sisu juurde

Lõuna

Allikas: Vikitsitaadid

See artikkel räägib ilmakaarest; söögikorra kohta loe artiklist Lõunasöök, lõunaaja kohta artiklit Keskpäev.

Lõuna on neljast põhiilmakaarest see, mis praktikas tundub Eestist kõige kaugemale jäävat, ehkki tuleb tasapisi aina lähemale.

Piibel

[muuda]

Tuul puhub lõuna poole
ja keerutab põhja poole;
keereldes, keerutades puhub tuul
ja alustab taas oma ringkäiku.

Proosa

[muuda]


  • Kui sina jääd Kanadasse, võin minagi jääda. Kõik ütlevad, et Kanadat on raske valitseda, kuid keegi ei ütle, et mõnel on siin ka raske elada. Ja ikkagi, kui me kõik minema jookseme, ei saa ta kunagi paremaks. Nii et las kergeloomulised hinged rännata lõuna poole; ma tean nende tundeid liiga hästi, et neid süüdistada. Kuid mõnel meist pole valikut: las teeb Kanada meiega, mida tahab, meie peame jääma.
  • Robertson Davies, "Fortune, My Foe", 1949


  • Kuigi, seda arvatakse küll, et animus asub põhja ja anima lõuna pool, eks ole. Mitte ainult lääs-ida pole teema. Ja heterosuhted on ikka üpris perses, tihti ikka veel, kitsad on inimeste ootused. Nii ongi naiste liikumisjoon olnud maakaardil paremalt vasakule ja alt üles. Põhja pool on rohkem animust, aga isegi meie põlvkonna mees loodab endale ikka veel animat, nii et vahib oma kultuurist pigem ida või lõuna poole. Soome meestel on Eesti naised, vastupidi on vähem. Need eestlased, kel on õnnestunud omale lätlane leida, need on ka põhiliselt mehed.
Vikipeedias leidub artikkel