Mine sisu juurde

Poliitik

Allikas: Vikitsitaadid
Tom Franz, "The Parliamentary Prancers" (2016)

Poliitik on inimene, kes on aktiivselt tegev poliitikas, kuuludes kas mõnda parteisse või poliitilisse rühmitusse või väljaspool neid sõltumatu poliitikuna. Poliitikul on tavaliselt maailmavaade ja seisukohad ühiskonna ja riigi toimimise küsimustes ning ta kandideerib valimistel, et oma vaateid realiseerida omavalitsuse või riigi tasandil osaledes seadusloomes, eelarvearutlustes ning valitsemises.

Proosa[muuda]


 • Ta väljendas oma arvamust, et kes iganes paneb kaks maisitõlvikut või rohuliblet kasvama maapinnal kohas, kus enne kasvas vaid üks, on inimkonna silmis teinud ära rohkem ning teeninud oma maad paremini kui kogu poliitikute sugu üheskoos.


 • Ta ei tea midagi ja arvab end kõike teadvat. See viitab selgelt poliitilisele karjäärile.


 • POLIITIK, n. Angerjas ses põhjamudas, millele on püstitatud kogu ühiskondlik ehitis. Kui ta vingerdab, peab ta oma sabavõdinaid ekslikult kogu rajatise värisemiseks. Riigimehega võrreldes on tal õnnetus olla elus.
  • Ambrose Bierce, "The Devil's Dictionary" (1948), lk 259. Algselt: "The Cynic's Word Book" (1906) • Kingsepp, kes kaotab end müstilises ekstaasis ning hakkab end pidama inimkonnale Jumalast saadetud päästjaks, lõikab paratamatult kingatallad viltu ja hakkab õmblustega vusserdama. Ajapikku seisab ta silmitsi näljasurmaga. Poliitik aga saab täpselt sama protsessiga tugevaks ja rikkaks.


 • [Paps:] Andestage mulle, kui ma räägin nagu poliitik. Lõppude lõpuks olen ma endine osariigi kuberner, ja ma olin aus ja nad vihkasid mind selle eest. (lk 190)
 • Miski ei saanud enam puutumata jääda. Kõik pidi pideva arengu eest kõrvale astuma. Neil, kes asju otsustavad, paistis olevat ühine hirm jätta kas või mõni üksik väike kohake planeerimata ja ebareeglipäraseks. Linna ja selle lähiümbruse iga ruutmeeter tuli välja arendada ja lülitada linna planeerimisse. Tundus, et iga poliitiku unistus oli lammutada maha mingi vana tööstuspiirkond, et ehitada omaenda mälestuseks mõni pilvelõhkuja. Ta oli täiesti veendunud, et tulevaste poliitikute kõige kõrgemalt hinnatud omadus on sentimentaalsuse täielik puudumine ja totaalne huvipuudus mineviku vastu. (lk 21)
 • Uued ehitusprojektid ja linnaplaanid, mida ta ajalehest luges, ärritasid teda kogu aeg, aga tal poleks ealeski pähe tulnud katsuda midagi selle takistamiseks ette võtta. Ta oli täiesti veendunud, et mitte millelgi, mida tema või keegi teine arvab, pole mingit mõju poliitikule, kes on juba kord otsusele jõudnud, ja selles veendumuses püsis ta vagusi ja kogus tulevikuks tohutu varu ahastust ja kindla teadmise omaenese tähtsusetusest. (lk 22-23)


 • Püüdes varjata igasuguseid üllatuse või ehmatuse märke, vaatas ta, kuidas leekide sisse ilmus toekas mees, kes pöörles kiiresti nagu vurr. Mõne sekundi pärast oli mees üpriski uhkele antiiksele vaibale roninud ja pühkis oma pika peene triibuga ülikonna varrukatelt tuhka maha, endal laimiroheline kõvakübar käes.
"Ah… peaminister," ütles Cornelius Fudge ja sammus tema poole, käsi ette sirutatud. "Tore teid jälle näha."
Peaminister ei saanud ausalt samaga vastata ja nii ei öelnud ta üldse midagi. Tal ei olnud ligilähedaseltki hea meel näha Fudge'i, kelle juhuslikud külastused, mis olid juba iseenesest ehmatavad, tähendasid üldiselt, et ta kuuleb kohe väga halbu uudiseid. Enamgi veel, Fudge paistis olevat silmanähtavalt murest murtud. Ta oli kõhnem, kiilam ja hallim ning tema näol oli muserdatud ilme. Peaminister oli sellist ilmet poliitikute nägudel ennegi näinud ja see ei tõotanud kunagi head. (1. ptk, "Teine minister")


 • Valijate ja valitavate vahel näib haigutavat hiigelsuur ületamatu lõhe, aga ometi tahavad ju mõlemad, et elu muutuks paremaks, et me kõik omavahel hästi läbi saaksime ja et armastust oleks rohkem kui vihkamist. Ja see raamat aitab tuua poliitikud rahvale lähemale, lausa nii lähedale, et saame nad kaissu võtta. • Muidugi pole see töö, mida teen, kõige lihtsamate killast. Pideva pinge taustal elamine ja töötamine nõuab tugevat närvi ning esitab päris suuri väljakutseid. [---] Mulle meeldib see, mida ma teen ja et olen saanud sellesse süvitsi minna. Et ma ei ole kontoris kasvanud poliitik ja tulin poliitikasse eksperdi staatusest, võttis kohanemine mõnevõrra aega.
 • Muidugi peab poliitik olema nähtav, aga kõige olulisem on jääda iseendaks. Tähtis on, kes sa ise oled ja milliseid väärtusi kannad. Valimistelgi eelistatakse pigem meest, kes annaks justkui suuremat turvatunnet või kindlust, et siis on riigis kõik hästi. Ometi, praegusel väga kriitilisel ajal oleme saanud vastupidiseid tõendeid ja leian, et meie naispoliitikud on olnud väga tublid, alustades peaministrist, kes on minu arvates hiilgavalt hakkama saanud. Arvan, et naisi on valitsuses väga vaja.Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel