Hüpohondria

Allikas: Vikitsitaadid
Iraagi kunagine president Saddam Hussein oli tuntud hüpohondrikuna, kes lasi arstidel iga paari-kolme päeva takka oma tervist kontrollida ning käitus iga väikese muhu ja haava puhul, nagu hakkaks surema.

Hüpohondria on vaimne häire, mille all kannatavad inimesed ilmutavad ülemäärast ja põhjendamatut muret oma tervisliku seisundi pärast. Hüpohondria all kannatav inimene ehk hüpohondrik on enamasti veendunud, et ta põeb mõnda rasket või eluohtlikku haigust, ning tema mure või hirm püsib ka pärast seda, kui arst on ta terveks tunnistanud.

Proosa[muuda]

  • Hüpohondriku tõbi seisneb järgnevas: teatud kehalised tajud ei anna tunnistust sedavõrd kehas tegelikult olemasolevast haigusest, kui pelgalt ergutavad kujutlusi selle olemasolust ning inimloomus on üles ehitatud nõnda - joon, mis loomadel puudub -, et see suudab kohalikke muljeid tugevadada või püsivaks muuta lihtsalt neile tähelepanu pöörates, samas kui abstraktsioon - olgu see loodud sihlikult või muude kõrvalekalduvate toimetuste käigus - kahandab neid muljeid või kaotab need sootuks.
  • See on tõesti väga imelik, aga alati kui ma mõnd patentravimite reklaami loen, jõuan ma järeldusele, et kannatan seal kirjeldatud haiguse kõige ägedama vormi all. Igal üksikul juhul näib diagnoos täpselt minu läbielamistele vastavat.
Mäletan, kuidas ma kord Briti Muuseumi läksin, et lugeda midagi ühest kergemakujulisest haigusest, vist heinapalavikust, mida parasjagu põdesin. Sain raamatu ja vaatasin järele, mis mind huvitas; siis aga, ei tea isegi miks, pöörasin hajameelselt lehte ja hakkasin ajaviiteks teisi haigusi uurima. /---/ Jõudsin tüüfuseni, lugesin sümptomitest, sain teada, et mul on tüüfus, oli nähtavasti olnud juba mitu kuud, ilma et ise oleksin teadnudki. Tundsin huvi, mis mul veel võib olla. Leidsin tantstõve, ja nagu olingi arvanud, kannatasin ka selle all. Minu juhtum hakkas mind huvitama, otsustasin sellesse igakülgselt süveneda ja alustasin tähestiku järjekorras otsast peale. /---/ Kohusetundlikult uurisin läbi kogu tähestiku ning ainus haigus, mida mul ilmselt ei olnud, oli põlvekedra paistetus.
Olin algul veidi solvunud - see tundus kuidagi ülekohtusena minu suhtes. Miks ei olnud mul põlvekedra paistetust? Millest niisugune ärritav erand? Vähehaaval siiski rahunesin. /---/
Olin lugemissaali sisenenud õnneliku, terve mehena. Välja komberdasin viletsa sandina. (1. ptk, lk 7-9)
  • Lugesin retsepti läbi. Seal seisis:
"1 nael biifsteeki ja
1 pint õlut
iga kuue tunni järel.
1 kümnemiiline jalutuskäik igal hommikul.
1 voodi igal õhtul kell 11.
Ja ära koorma oma pead asjadega, millest sa midagi ei taipa."
Tegin nende nõuannete järgi ja tulemus oli suurepärane (vähemalt minu jaoks): päästsin oma elu ja elan siiamaani. (1. ptk, lk 9-10)

Film[muuda]

  • Minu hüpohondria mu ükskord tapab.
    • Gustaw Milski Poola telesarjas "Mida kardavad mehed ehk seks väikelinnas"

Allikata[muuda]

  • Isegi hüpohondriku kuju on muutunud. 1940. aastatel nimetas arst selle nimega inimest, kes pidevalt tema uksele koputamas käis, kujutlustest vaevatud patsienti. Tänapäeva nimetavad arstid sama nimega aga seda vähemust, kes nende eest põgeneb: hüpohondrikud on kujutluste küüsis, kuid terved.

Vanasõnad[muuda]

  • Hüpohondriat ravib kõige paremini söök ja jook heas seltskonnas.
    • Itaalia vanasõna

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel