Mine sisu juurde

Hele Everaus

Allikas: Vikitsitaadid
Hele Everaus, 2008.

Hele Everaus (sündinud 5. jaanuaril 1953 Tartus) on hematoloogiale spetsialiseerunud eesti arst, arstiteadlane ja poliitik.

Intervjuud[muuda]

  • [Töötulemustest riigikogus:] Ega see sünni niisama. Ei ole niimoodi, et täna ütled ja homme on. Aga olen eluaeg optimist olnud: kui sulle on kord ei öeldud, oled järgmisel korral jah-ile lähemal kui esimese ei ajal.
  • Meil on tohutu palju arengukavasid. Olin isegi suures saalis, kui vastu võeti rahvastiku tervise arengukava. Nüüd see meil käib... paberil. Eelmine ei läinudki kunagi käiku.
  • Tõele tuleb näkku vaadata: oleme tervishoiusüsteemis kuhugi toppama jäänud. Praegune süsteem on üles ehitatud nii, nagu abi vajaksid põhiliselt infektsioonide, ägedate haiguste ja traumadega inimesed. Põhilise osa patsientidest moodustavad aga krooniliste haigustega inimesed, keda tuleb kogu aeg jälgida. Selleks ei jätku arste ega õdesid. Tallinnas ja Tartus veel, aga maal ei saa enam ammu inimesed adekvaatset abi.
  • On mõned vähivormid, mille puhul saame inimese terveks ravida, aga paljudel juhtudel on ravi aastatepikkune. Õnneks, sest kui ma 1977. aastal kooli lõpetasin, siis me seda öelda ei saanud. Pidin kahjuks väga sageli oma haigete lahangutel käima.
  • [Kas vähist saab terveks ravida?] Ei usu. Mõelge, kui palju aastaid tunneme vähki – üle 9000. Oskame selle aja peale paljusid asju teha, aga uusi tuleb kogu aeg juurde. Loodus on meist palju targem.
  • Ma ei ole kunagi tahtnud öelda patsient. Inglise keeles tuleb see sõnast patient. Kas ta peab siis kõigega kannatlikult rahul olema? Ei pea ju. Ma ei võta teda kui haiget, vaid kui inimest, kel on haigus.
  • Minu esimene luuüdisiirdamine lapsele 1994. aastal. Viieaastane Katja Narvast. Tol ajal tähendas vähidiagnoos lapsele põhimõtteliselt seda, et pange talle lina ümber ja oodake surma. Nüüd käib Katja mul siin aeg-ajalt tervena kontrollis. Mis saab veel parem olla?

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel