Jüri Sillart

Allikas: Vikitsitaadid

Jüri Sillart (29. mai 1943 Tallinn – 10. september 2011) oli eesti filmilavastaja ja -operaator.

Intervjuud[muuda]

  • [Filmikriitikast:] Täisväärtuslik kunstiprotsess on see, kus tegija ja tema kallal haukuja on enam-vähem ühel tasemel. Praegu on kaalukausid kahjuks säärases seisus, et puudub haritud kriitika.
  • Loen ennast profiks ja kui lugeda filmikirjutisi, siis neis on väga palju pinnapealsust ja protsesside mittetundmist. Nad peaksid protsessi tundma: kriitik, kes pole teinud ühtegi filmi, pole kriitik, vaid vaatleja. Nemad siin juba esimesel kursusel krohvisid oma maniküüritud näppudega ja kruvisid dekoratsioone põrandasse, kui võttekeskkonda ehitasime. Stsenaristid kirjutasid lugusid, kõike seda asja peab rohujuure tasandil teadma. Alles siis ei pane stsenaristid palju liigseid sõnu kirja ja teoreetik oskab näha, mis selle taga tegelikult on.
  • [BFMist:] Niipalju kui meie kooli kukkur on lubanud, oleme ikka püüdnud sisse osta lugema ja õpetama võimalikult erinevaid eksemplare. Mõnes mõttes on see ehk sporaadiline, aga õpilased on saanud läbilõike võimalikult erinevatest asjadest, ei tohiks olla miskit päris tundmatut maad. Välisõppejõud on meile väga kalliks läinud.
  • Ma väga loodan, et need kaunid noored daamid, just teoreetikud, lähevad pärast siinsamas BFMis edasi doktorantuuri, saavad õiguse doktorivorsti süüa. Sest kus mujal saab tegeleda filmi uurimise ja puurimisega, kus veel see varikatus on? Siin majas on praegu see ainumas varikatus, laseb natuke vett läbi, aga leiva saab selle varikatuse all kätte. Võid peab leivale küll väljastpoolt otsima, aga siin saab teha akadeemilist karjääri. Filmiteooria õppesuund peab hakkama end taastootma, me ei pea ega saagi kõike välismaalt sisse osta. Meil on oma õppejõududega päris kitsas käes, sest kes on võimelised õpetama, teevad oma praktilist filmitööd.

Välislingid[muuda]

Vikipeedias leidub artikkel