Kuldlõige

Allikas: Vikitsitaadid

Proosa[muuda]

  • Kehtis üks reegel, Karin Ærø oli sellest meile rääkinud, see pärines antiigist. Kui on vaja kullata mingit pinda, pole otstarbekas seda üleni kullaga katta, vaid parima tulemuse saab siis, kui kullata veidi üle kuuekümne protsendi pinnast.
See oli teisend kuldlõike reeglist.
Nii oli ka aja ja karistuse vahelise suhtega. Nende üleastumiste eest, mille jälile saadi, said karistuse vaid veidi rohkem kui pooled.
Niisiis omamoodi vägivalla kuldlõige.
  • Peter Høeg, "Piiri peal". Tõlkinud Tiina Toomet, 2004, lk 10


  • [Isaak Gantmani märkmed:] ... süda ei ole pump, või pole ainult pump, mis meenutab mehhaanilist pumpa, vaid selle funktsioonid põhinevad teatud kõrgematel, mitte puhtmehhaanilistel seaduspäradel. Minu hägune aimdus leidis kinnitust ka selles asjaolus, et ma nägin selgesti kuldlõiget südame struktuuride ja südame töö seaduspärasuste suhetes. Sedasi oli südamekirurgia minu jaoks olulisel määral ka katse sellest saladusest aru saada, seda selgitada. Haige südame jälgimine andis hindamatut materjali selle mõistmiseks, kuidas kuldlõike rikkumine viib südame töö puudulikkuseni ja lõppkokkuvõttes surmani. Jõudsin järeldusele, et otsene, kirurgiline sekkumine südame struktuuri ja funktsioneerimisse peab olema suunatud selle jumaliku proportsiooni taastamisele, kuni teatud "jumaliku kõveruse" taasloomiseni, mis on nii iseloomulik tervete südamestruktuuride puhul ja mis on nähtav eranditult kõiges loodus - teokarpide ja muistsete kivistunud molluskite keerdudes, galaktikate spiraalses konstruktsioonis. (lk 22)
    • Ljudmila Ulitskaja, "Daniel Stein, tõlkija". Tõlkinud Ilona Martson. Tallinn, Tänapäev, 2013